Putovanje s troje vrtićke djece – kada, kako i najvažnije, zašto?
Najstarije dijete nam na jesen kreće u školu, pa je tako moj suprug došao na ideju kako bi bilo skroz super i fora ovo proljeće otići negdje na mjesec – dva. Jer uvijek smo htjeli probati na kratko život negdje drugdje. Malo selo u Španjolskoj, djeca, mi, idila… Ili?!
“Ne. Ne dolazi u obzir!” Suprugov zbunjeni pogled… Pa uvijek smo to htjeli. Jesmo, da. Maštali smo o tome dok smo bili bez djece, maštali smo o tome dok sam bila trudna s Marinom. I onda jedno 5 godina nismo ni o čemu maštali osim o tome kada će nam i to treće dijete skinuti pelene! Dočekali smo.
Moja vizija tog predivnog sela u Španjolskoj i svih nas 5: oboje radimo od kuće (jer nemamo toliko GO – Avanture malih okica NIKADA nemaju!), jedan radi, drugi čuva i tako naizmjence. Ne daj bože da se netko razboli. Djeci je dosadno, nema njihovih igračaka, i gle već 5. dan pada kiša. Iznajmili smo slatki stančić, kuhaj, peri robu, peri suđe, radi kad stigneš, zabavljaj ekipu, stišavaj svađe… I najvažnija stvar – NEMA VRTIĆA.
Svi dobro znamo da za roditelje ne postoji godišnji odmor – jednostavno čuvaš i dvoriš djecu na nekom drugom mjestu!
Ali mi volimo kompromise i volimo putovanja (i našu djecu volimo naravno)! Odluka je pala. Idemo na road trip u trajanju od cca. 2 tjedna (samo GO – nema rada).
Austrija – Njemačka – Slovenija. Dovoljno blizu da se možemo vratiti kada god poželimo, a opet – avantura!
Poučena vlastitim iskustvom putovanja, kao i mnogim pročitanim člancima “Kako putovati s mališanima” sumirala sam 10 savjeta koje i sama planiram ovom prilikom poslušati:
1.MUDRO BIRAJTE DESTINACIJU
Svima nam je vrlo jasno da djecu i nas ne zanimaju iste stvari. Za ovaj road trip odabrali smo destinacije koje nude puno atrakcija za klince, jer realno oni su i jedini koji će uživati u ovom putovanju – šala mala! Duge šetnje gradom, muzejima i posjete crkvama, zamijenit ćemo zoološkim vrtovima, akvarijima, farmama i zabavnim parkovima.
Ograničili smo vožnju tako da u danu ne vozimo duže od 4 sata (+ obavezno jedno stajanje) i pustili smo si dosta vremena da ostanemo na jednom mjestu (cca 4 noći). Isto tako ćemo pokušati vrijeme vožnje prilagoditi dobu dana kada će mališani rado sklopiti svoje okice i odspavati.
2.UPOZNAJTE DJECU S PLANOM PUTA
Razgovarajte sa svojom djecom o predstojećem putovanju. Pokazujte im slike atrakcija koje nude destinacije na kojima će se naći i dopustite im da sami odaberu gdje bi išli prvo, gdje drugo, a gdje uopće ne bi išli. Detaljno im opišite što i kako će se odvijati, i to s velikim osmjehom i entuzijazmom, te će zasigurno i oni s uzbuđenjem jedva čekati dan polaska.
3. ŠTO NAPRAVITI U TJEDNIMA PRIJE PUTA?
Prvu stvar vezanu za put redovno radimo čak tri tjedna prije – za slučaj da se na putu nalazimo s prijateljima koji imaju djecu, mališanima ćemo kupiti prikladan poklon. Poklone obično kupujemo online i par tjedana unaprijed. U ovom periodu prije puta, odradit ćemo i razne druge pripreme. Ako putujete negdje egzotično, nije loše javiti svojoj banci da ćete ići na put, jer ništa ne veseli kao
blokirana kartica u supermarketu negdje daleko. Pobrinite se i da na put idete sa zdravstvenim osiguranjem: za područje Europe besplatno izvadite Europsku karticu zdravstvenog osiguranja koja vam pokriva nužne zdravstvene usluge. Za osiguranje prtljage i nezgoda, razmislite i o dodatnom putnom osiguranju. Ako na put idete autom, u tjednu prije puta posvetite brigu i njemu. Tu pustite svog dragog da zasja (uz povremeni poticaj po potrebi): putno osiguranje, kontrola ulja, tlaka u gumama, pranje automobila, ENC i slično.
4. ŠTO SPAKIRATI? ZNA LI NETKO DOBAR ODGOVOR NA OVO PITANJE?
Najbitnija stavka je provjeriti vremensku prognozu. To će vam barem malo olakšati kakvu robu ponijeti (a i pomoći će vam planirati aktivnosti na otvorenom ili zatvorenom). Unaprijed napravite popis stvari koje nikako ne želite zaboraviti! Npr. dokumenti, kreditne kartice, posebnu igračku bez koje nema mira u kući, sunčane naočale, snackove za put, lijekove… Zgodan savjet na koji sam naišla glasi: “Nikad ne nosite više torbi nego ruku.” Naša djeca su za 2. rođendan (jer od 2 godine plaćaju avionsku kartu i mogu imati svoj kofer) od bake dobila svoj Trunki kofer. Što stane u kofer ide s nama! Tako vrijedi za njih, ali i za muža i mene (mi nemamo Trunki, nego neki obični bezvezni kofer). Svatko će još dobiti svoj ruksak na leđa i to je to. Uključit ćemo djecu i u ovaj korak pripreme. Neka si odaberu par stvarčica za obući bez kojih nikako ne žele otići, plišanu igračku za spavanje, slikovnicu koju žele čitati i još pokoju sitnicu
Plan nam je nositi i kolica. Iako sva naša djeca hodaju bez problema i već se odavno ne voze u kolicima, mogla bi dobro doći za odmor ili kratki popodnevni spavanac u one dane kada će nam raspored biti gušći. (U planu imam jedan extra kofer s toplim jaknama, kapama, kabanicama i čizmama. Jer ćemo dio vremena provesti i u planini. U današnje vrijeme stvarno ne znaš točno kakve te temperature očekuju. Idemo autom, tako da će stati. Možda nam ne zatreba, ali neka se nađe.)
5. STVARI KOJE JE DOBRO IMATI NA DOHVAT ZA VRIJEME PUTA
Torbu/frižider punimo snack-ovima za put i to obično stoji ispod maminih nogu, jer mama je uvijek na usluzi… Ono što se nalazi unutra su: sendviči (samo sa šunkom, samo sa sirom, i sa sirom i sa šunkom, samo kruh, ne maslac, da maslac – svatko voli kako voli, ne? A mama, mama obično pojede ostatke jer nije dobro pogodila tko što točno voli…), indijski oraščići, suhi keksići, voće (svježe i suho), i naravno voda (ne sokovi). Nađe se i poneka čokoladica koju svi jako vole – i onda kad krene svađa, mama baci komad čokolade kroz prozor, pa da vidimo! Opet mala šala. Na dohvat ruke se svakako moraju naći: vlažne maramice, suhe maramice, plastične vrećice za smeće, komplet robe za presvući (to uključuje i tenisice i čarape) ako se netko prolije ili nekome postane slabo u vožnji, pa ti sendviči i keksići izađu kroz što su i ušli…
6. ZABAVA U AUTU (I TIJEKOM CIJELOG PUTA)
Dosta putujemo autom (nona i nono su u Dubrovniku) i koliko god bilo teško još uvijek odolijevamo ekranima za vrijeme vožnje! Umjesto toga, pjevamo (svatko po redu bira svoju pjesmicu), igramo igre riječima (kaladont, pogodi koja sam životinja,pogodi što vidim,…) i kada se svi malo umorimo, kreće Pričalica (divne audio bajke koje naši mališani obožavaju). P.s. naravno da je himna svake duže vožnje: “Koliko još? Još malo samo…” od JUHUHU-a. Nastojimo ne nositi previše igračaka na put, a i te koje nosimo gledamo da budu što manje i tanje. Svatko u svom malom ruksaku ponese što želi, a mi odrasli spakiramo još: papire i pribor za crtanje, vježbenice i sl. (tražilice, skrivalice, bojanke), drveni sudoku, story telling kockice, dječje karte i kao iznenađenje neku novu slikovnicu!
7. NEMOJTE ŽRTVOVATI VELIKU UDOBNOST ZA MALE UŠTEDE
Možda nije loša ideja potrošiti koji euro više, a pritom dobiti veću komociju. Nije lako prebaciti se na takvo razmišljanje, kada ste cijelu mladost “backpacker-ski” s nevjerojatno malim budžetom prolazili svijet. Sada kada nisam sama s frendicama ili partnerom i kada sam u svoj putni čopor dodala još 3 male glave, čini mi se pametno možda potražiti malo veći smještaj, bliže centru i nekim atrakcijama koje planiramo posjetiti. Obavezno mora imati parking (objašnjenje nije potrebno!), kuhinju i pošto smo odlučili putovati s manje stvari – veš mašinu i sušilicu. Kuhinja će dobro doći za skuhati neku brzinsku juhicu kad se predvečer vratite doma, jer eto baš taj restoran koji su roditelji odabrali nije imao NITI JEDNO jelo koje bi se svidjelo tim jako gladnim malim ustašcima! Nije loše niti naći smještaj s doručkom, ili barem dan prije kupiti namirnice za doručak, jer jutarnja glad je najgora! A nitko ne želi tako započeti još jedan savršen dan pun ljubavi, zajedništva i avantura.
8. UNAPRIJED KUPITE ULAZNICE ZA ATRAKCIJE
Za sve što planirate posjetiti svakako prije provjerite web stranicu za mogućnost kupnje ulaznica online! Bilo za muzej, Zoo, kazalište ili zabavni park ulaznice kupljene online unaprijed često znaju biti jeftinije od kupnje ulaznica na licu mjesta. A da ne spominjemo uštedu vremena čekajući u redu za blagajnu i pokušavajući održati svu djecu na okupu! Isto tako postoje odredišta koja su toliko popularna da zahtijevaju rezervaciju puno unaprijed.
9. PREKRŠITE I POKOJE PRAVILO
Putovanje je i idealna prilika za “kršenje” pravila koja strogo provodimo kod kuće, kao što su: vrijeme provedeno uz crtiće, papanje slatkiša i malo manje zdrave hrane (sve dok nakon završetka putovanja nastavimo s poslom kao i obično). Ti mali zaobilasci vašim će klincima učiniti putovanje uzbudljivijim i ugodnijim, a vama će dati priliku da ih malo dodatno razmazite. Zabavite se pronalaženjem novih poslastica i novih okusa, probajte neko novo voće ili grickalice kojih nema u vašoj zemlji; možda neki novi sladoled ili tradicionalni kolač. Naići ćete i na stvari koje vam se neće svidjeti, no sve je to dio iskustva, učenja i avanture!
10. DAJTE SI PUNO DODATNOG VREMENA I “JUST RELAX!”
Vaš tempo i način putovanja će se uvelike razlikovati od tempa vaše djece/djeteta. S djecom sve traje dulje! Ono što vam jedino preostaje za sretno i opušteno putovanje je odbaciti sve što ste do sada radili na putovanjima i prilagoditi se potrebama i željama vaših mališana. Dobro promislite o tome koliko oni zapravo mogu hodati, koliki imaju dnevni kapacitet za količinu novih stvari i koliko će ih te stvari na kraju krajeva i zanimati. Dobro je imati plan, ali nemojte ga se strogo držati.
Ako prođete pokraj nekog lijepog parka u koji vaša djeca žele baš sada ući, onda jenajbolja stvar da to i napravite. Neka se igraju, neka uživaju kako oni žele. Jer na kraju dana, njima je manje bitno što su sve vidjeli, a puno više im znači vrijeme provedeno s opuštenim i sretnim roditeljima!
Ono čega se pak nije loše držati je vrijeme jela. Pokušajte imati obroke u vrijeme kada vaša djeca inače jedu, te ćete tako izbjeći drame gladnog i umornog djeteta! Naoružajte se strpljenjem, usporite i uživajte u trenutku. Prigrlite nepredvidljive situacije i izvucite najbolje iz njih. Najgore što možete je unervoziti se, jer će se svaka i najmanja frustracija nesumnjivo odraziti i na vaš mali zvjerinjak, te vam sukladno tome svima pokvariti dan. A to ne želite ni vi, niti itko tko se u tom trenu nađe pored
vas.
Sretan put i neka igre počnu!
Ivana Sutić, urednica portala Avanture malih okica (www.maleokice.com) za dječja događanja i aktivnosti u cijeloj Hrvatskoj s ciljem da se potaknu obitelji na zajedničko provedeno vrijeme i kreiranje nezaboravnih uspomena. Majka troje zanimljive i predivne djece i supruga čovjeka koji živi za ljubav i harmoniju. Ivana je proputovala pola svijeta, veliki je humanitarac i dijete u duši.
Foto: pexels.com
Ovaj tekst objavljen je originalno u travanjskom broju Magazina. Supermame Magazin besplatan je za sve koji se prijave na naš newsletter NA OVOM LINKU, a dolazi ti u inbox jednom mjesečno!