ovaj Netflixov dokumentarac bacit će vas u razmišljanje jeste li zaista ono što jedete

Pogledale smo novi Netflixov dokumentarac „You Are What You Eat“ i donijele neke zdravije odluke.

Netflixov dokumentarac “You Are What You Eat” istražuje duboku povezanost između naše prehrane i zdravlja. Kroz različite priče, znanstvena istraživanja i osobna svjedočanstva, ovaj dokumentarac naglašava kako hrana koju jedemo može imati snažan utjecaj na naše tijelo, um i opće blagostanje.

Prikazujući različite prehrambene obrasce i njihov utjecaj na ljude diljem svijeta, ovaj nas je dokumentarac potaknuo da razmislimo o svom odnosu s hranom. „You Are What You Eat“ govori o važnosti konzumiranja cjelovitih, neprerađenih namirnica, naglašavajući kako takva prehrana može pozitivno utjecati na zdravlje srca, probavu, mentalno zdravlje te čak i način na koji staramo.

U dokumentarcu “You Are What You Eat” prikazana su braća blizanci, čije su priče poslužile kao snažan primjer utjecaja prehrane na zdravlje. Ova dvojica blizanaca su imali vrlo slične genetske predispozicije, ali su se razlikovali u prehrambenim navikama. Jedan je bio posvećen konzumiranju zdrave hrane, puno voća, povrća i cjelovitih namirnica, dok se drugi prehranjivao brzom hranom, nezdravim obrocima i gaziranim pićima. Unatoč genetskoj sličnosti, njihove različite prehrambene navike rezultirale su potpuno različitim zdravstvenim stanjima.

Ovaj dokumentarac ne samo da istražuje fizički utjecaj hrane na tijelo, već naglašava i emocionalnu i društvenu dimenziju prehrane, ističući vezu između onoga što jedemo i našeg emocionalnog stanja te društvenih interakcija.

Gledanje “You Are What You Eat” potaknuti će vas da preispitate svoje prehrambene navike te na razmišljanje o važnosti odabira zdravih namirnica i pružiti vam motivaciju za uvođenje pozitivnih promjena u svoju prehranu radi poboljšanja općeg zdravlja i dobrobiti. Ovo ne znači da morate u potpunosti izbaciti meso iz svoje prehrane, kao u svemu u životu –  najvažnija je umjerenost. No ako ipak razmišljate o uvođenju nekih novih zdravijih navika povećajte svakako unos namirnica biljnog porijekla

Izbacivanje mesa iz prehrane može imati brojne prednosti. Vegetarijanska ili veganska prehrana pomaže u smanjenju unosa zasićenih masti i kolesterola, što može poboljšati zdravlje srca. Također, takva prehrana obično obiluje vlaknima, vitaminima i antioksidansima, što može podržati gubitak težine i opće zdravlje.

A sada ne preostaje vam ništa drugo nego obnoviti zalihe u frižideru nekim novim ukusnim namirnicama biljnog porijekla iz Lidlove Vegenuary siječanjske ponude.

U nastavku vam donosimo jednostavan i preukusan recept by @burbon_i_borovnice kojeg smo nedavno radile na Flavorific radionici zdrave prehrane.

Glazirani tofu s prokulicama i tikvom

Sastojci (za dvije osobe):

250 g svježeg tofua

5 žlica sojinog umaka

1 žličica dimljene paprike

250 g prokulica

250 g Hokkaido tikve

2 žlice maslinovog ulja

Za glazuru:

1 žlica agavinog sirupa

1 žlica maslinovog ulja

3 žlice vode

1 žlica senfa

2 režnja češnjaka, naribana

1 žlica džema od brusnica

  1. Tofu pritisnite između kuhinjskih ručnika kako biste izvukli višak vode. Prepolovite ga na dva komada pa još jednom malo omotajte u kuhinjske ručnike. S jedne strane svakog komada nožem napravite dijamantni uzorak (pazite da ne zarežete do kraja). Pomiješajte sojin umak i dimljenu papriku pa marinirajte tofu barem 1 sat.
  2. Prokulice operite, skinite oštećene vanjske listove i prepolovite ako su veće. Tikvu narežite na kockice. Začinite sa maslinovim uljem i soli.
  3. U posudu za pečenje dodajte prokulice, tikvu i tofu. Pecite u zagrijanoj pećnici na 180°C oko 30 minuta, tofu ne dobije zlatno smeđu koricu.
  4. U međuvremenu napravite glazuru za tofu. U manji lončić dodajte agavin sirup, maslinovo ulje, vodu, ribani češnjak, senf i džem. Na laganoj vatri dovedite do vrenja i kuhajte oko 2 minute, neprestano miješajući.
  5. Premažite tofu i povrće dobivenom glazurom i vratite u pećnicu. Pecite dodatnih 10 minuta.

Dobar tek!

Sadržaj nastao u suradnji s Lidl Hrvatska.