Marija Hubak majka je troje djece koja je odlučila hrabro slijediti svoje snove, a njezina djeca su joj u tome bila velika inspiracija. Ovo je njena priča.
Prije svega, možemo krenuti s upoznavanjem. Moje ime je Marija, supruga sam i majka troje djece. Ono što šokira sve kada me vide su moje godine, 31. kuca na vrata, a moje lice to ne govori, oni koji me ne poznaju bi mi dali tek 25. Onda kada im kažem da imam troje djece koje sam rodila u 4 godine, dakle najstariji sin ima 4,5 godine, srednja curica napunila 2 godine, a najmanja puni uskoro godinu dana. I onda uvijek nakon toga slijedi ona poznata, ma izdrži još malo, tamo za 5 godina ti bude pjesma. Uh, što me ta rečenica počela živcirati, vjerujem kako vi koje imate više djece me i razumijete.
Po struci sam inženjer lovstva i zaštite prirode, no život me u tom smjeru nikako nije vodio otkako sam taj faks i završila. Nakon rođenja mog prvog sina to sam i sama primijetila. Kada dobiješ dijete počinješ čitati i gledati totalno različite stvari pa tako je bilo i kod mene. A s drugim tek djetetom sam shvatila koliko u prvoj trudnoći i prvoj godini moga sina nisam znala ništa. I tada sam shvatila da to želim promijeniti. Sva moja edukacija i zanimanja su se okrenula prema razvoju moje djece, a vrlo brzo sam došla i do onoga što radim danas.
Uz troje male djece odlučila sam dati otkaz na svom tadašnjem poslu i prekinuti svoj porodiljni kako bih radila ono što volim i želim
Tu nastupa jedan mentorski program koji sam upisala na akademiji Senzogym pod vodstvom i mentorstvom Ivane Štedul. Njen mentorski program #spretnodijete sam upisala kako bih se što više educirala o ranom razvoju i tada sam shvatila da u tom smjeru želim voditi i svoj poslovni život. Uz troje male djece odlučila sam dati otkaz na svom tadašnjem poslu, prekinuti svoj porodiljni i sve to kako bih radila ono što volim i želim, ali i kako bih svoje vrijeme mogla posvetiti svojoj djeci u onoj mjeri u kojoj ja to želim. Odlučila sam kupiti od Ivane franšizu BABYSTEPS programa i otvoriti je u Velikoj Gorici. To se dogodilo prošle godine u 10 mjesecu. Od tada me svi pitaju zašto sam donijela tu odluku. Imati mjesto gdje možeš saznati kako i na koji način poticati razvoj svoga djeteta, mjesto gdje ćeš dobiti podršku u majčinstvu, mjesto gdje se mame međusobno upoznaju i druže i gdje su jedna drugoj također podrška, a tvoja beba dobiva i razvija svoj razvoj najkvalitetnije što može do maksimuma. To je ono što ja, kao vlasnica te franšize, želim pružiti svim mamama Velike Gorice i okolice.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Ne mogu naglasiti koliko je važno poznavati i razvijati djetetov razvoj od samog rođenja, a koja je prednost kada to imaš u svojem gradu govore i naše mame i bebe koje s osmijehom odlaze sa svakih naših vježbica i druženja. BABYSTEPS program je program poticanja ranog razvoja kroz senzomotoričke radionice za bebe i djecu od 0-3 godine. Cilj programa je educirati roditelje kako oni sami mogu poticati razvoj svoje bebe bilo gdje da jesu, a u svemu tome ih vodi naša fizioterapeutkinja Sara. Kada govorim o poticanju razvoja od rođenja mislim na kvalitetno i aktivno provođenje baby handling-a koji je znanstveno utemeljena metoda, a sve naše vježbice se na njemu temelje. Ono što mi uvijek naglašavamo je educiranje još u trudnoći, naravno da nećete čim vidite plusić na testu za trudnoću nazvati nas i doći na baby handling, nego negdje pred kraj kako bi vam sve lijepo ostalo u sjećanju. Mi smatramo kako je to najbolja moguća priprema za dolazak bebe jer uključuje svakodnevne aktivnosti poput nošenja, oblačenja, hranjenja i mijenjanja pelena svoje bebe koje radiš puno puta u danu.
Poticanjem motoričkog razvoja od rođenja stvaraš čvrste temelje za bebin razvoj kroz cijeli život jer u prve tri godine beba umrežava čak 98% svojih moždanih stanica.
Kad samo razmislite koje to sve faze beba usvoji u prvih godinu dana od onih prvih rotacija do samostalnog hodanja, od prvog gugutanja do prvih riječi. Stoga je vrlo važno te sve stanice poticati kako bi ih se što više umrežilo i ne dopustiti da propadnu. Vrlo često se roditelji čude kada njihovo dijete dođe u školu pa im učiteljica kaže da ne drže pravilno olovku ili kako bi trebali znati sami vezati svoje tenisice. Tu se vraćamo onda na rani razvoj gdje rastavljamo sve na faktore, gledamo je li dijete koju fazu preskočilo, kako je puzalo i slično. Najčešće roditelji tada shvate važnost ranog razvoja. I nikada nije kasno, ali mi se u BABYSTEPS programu uvijek vodimo za onom: prevencija uvijek prije intervencije.
Foto: privatna kolekcija