Kartice za građenje odnosa i bliskosti s partnerom kao alat za uspješno partnerstvo
Petra Gabriša vlasnica je centra za savjetovanje Odvaži se gdje radi s djecom i odraslima po principima Transakcijske analize – psihoterapeutske škole koju je završila te terapije igrom s djecom i adolescentima. Osim toga, radi i partnersku terapiju. Krajem prošle godine iz tiska je izašao njezin prvi proizvod namijenjen parovima – kartice Povežimo se. S Petrom smo popričale o partnerskim odnosima te na koji način kartice mogu pomoći parovima kako bi ojačali i unaprijedili svoj odnos.
Petra, kako si došla na ideju za kartice “Povežimo se!”?
Oduvijek su mi odnosi bili u fokusu, još prije nego što sam započela edukaciju za psihoterapeuta. Sjećam se da sam kao dijete uvijek promatrala i slušala razgovore odraslih iz svoje okoline i često bih pomislila: „Oni se vole, zašto tako ružno razgovaraju jedni s drugima?“ Iz vlastitog iskustva veze i braka, u kojem sam već četrnaest godina, znam koliko je važno raditi na odnosu kako ne bi sve otišlo u krivom smjeru. Svjesna sam koliko je potrebno istraživati o partneru, provjeravati situacije i ponašanja kako bismo izbjegli nesporazume, učiti jedno o drugome i biti otvoreni za činjenicu da moj partner funkcionira drugačije i da je drugačije odrastao te da ne mora misliti i funkcionirati kao ja. Stoga sam odlučila kreirati kartice kako bih parovima olakšala taj dio, čineći ga zabavnijim s pitanjima za koja smatram da su ključna za bolje povezivanje i upoznavanje s partnerom, učenje više o njemu, osvještavanje da dolazimo iz različitih obitelji i okruženja koja su nas oblikovala te da sve to moramo uzeti u obzir u našoj partnerskoj dinamici i daljnjem suživotu.
Čemu služe kartice i kako funkcioniraju?
Osim onoga što sam navela pod prvim pitanjem, kartice služe kao neka vrsta nepristranog trećeg člana u razgovoru između partnera. Zvuči čudno? To je zato što neki od nas imaju snažne obrambene mehanizme kada se postavi intimno pitanje ili pitanje na koje ne žele odgovoriti, pa će često reći partneru: „Ti baš znaš pogoditi!“ ili „Kakvo ti je to sada pitanje!?“. Drugi partner će se tada povući i ništa od razgovora, ili će se pokrenuti sukob. Kartice su taj treći nepristrani član koji postavlja pitanje, a na koje trebaju odgovoriti oba partnera, zajedno su u tome. Kartice su podijeljene u četiri kategorije – tri kategorije pitanja i jedna kategorija s prijedlozima aktivnosti koje možete raditi zajedno. Kategorije pitanja služe tome da se prisjetite lijepih trenutaka svoje veze, da saznate nešto više o partneru iz vremena kada se još niste poznavali te da bolje razumijete potrebe svog partnera, načine na koje iskazuje ljubav, njegove/njezine vrijednosti i još mnogo tema koje su važne za razumijevanje partnera i produbljivanje odnosa.
Misliš li da je jedan od najčešćih problema u partnerskim odnosima nedovoljna komunikacija? I zašto je to tako?
Moglo bi se reći, ali ja bih to preoblikovala u “nedovoljna komunikacija o bitnim stvarima” i komunikacija koja treba biti izravna i iskrena. Svi mi u partnerskim odnosima stalno nešto razgovaramo i dogovaramo se, osim onih koji, kada se posvađaju, kažnjavaju partnera šutnjom. No ta se komunikacija često svodi na svakodnevne stvari poput: „Ti voziš djecu sutra?“, „Što ćemo za doručak?“, „Moramo se dogovoriti za onaj ručak s tvojima…“, „Evo, da ti kažem svoj raspored za ovaj tjedan…“, „Jesi li možda stigao/la…“, „Hoćemo li se malo odmoriti kad djeca zaspu?“, „Opet nisi odnio/la njegov/njezin bicikl na popravak!“ i slično. Nedostaje komunikacija u kojoj ćemo podijeliti kako se osjećamo, što nam je potrebno od partnera i slično, a često nismo ni svjesni kako se osjećamo dok ne prođu mjeseci pod stresom, iscrpljenosti i zamjeranjima jer mislimo da radimo više od partnera (ali o tome ne govorimo), a onda se uhvatimo kako se odjednom svađamo i zamjeramo jedno drugome, najčešće posežući za pasivno-agresivnim ponašanjima. Izravna i iskrena komunikacija je, prema mom iskustvu, većini ljudi koji dolaze s problemima u odnosu, strana i neprihvatljiva jer imaju pogrešna uvjerenja poput: “Zašto bih mu/joj ja to govorila/govorio, pa vidi da mi je previše i zna kako mi je”, ili misle da nemaju pravo tražiti nešto za sebe, ili su odgajani u okruženju sa strogim podjelama muško-ženskih poslova… ima zaista mnogo uzroka. Kod nekih parova koji imaju problema u komunikaciji događa se da nemaju benefit of the doubt prema partnerovom ponašanju i ne istražuju ga, već ga tumače na svoj način i većinom iz te pozicije pokreću sukobe s partnerom, pri čemu su često emocionalno nekontrolirani, pa takvi sukobi znaju biti verbalno agresivni ili završavaju prekidom komunikacije. Rješenje bi bilo da sjednu zajedno, bez pretpostavki, te da komuniciraju svoje viđenje partnerovog ponašanja, kako su se pri tome osjećali, zatim da saslušaju partnera i pronađu zajedničko rješenje suradnjom. To je razlika između uspješnih i neuspješnih parova: uspješni rješavaju probleme suradnjom, a neuspješni natjecanjem. Kada se partneri natječu jedan protiv drugoga i bitno im je da jedan od njih pobijedi i nadjača drugoga u sukobu, u tom slučaju su njihov odnos i partnerstvo na gubitku.
“Jedan od najčešćih problema u partnerskim odnosima je nedovoljna komunikacija o bitnim stvarima.”
Kako ove kartice pomažu u komunikaciji s partnerom?
Kada smo udaljeni jedan od drugoga i razgovori su nam već dulje vrijeme površni, tada ne znamo kako započeti razgovor, što pitati. Možda smo i premoreni od obaveza, posla, raznih uloga… tada sama činjenica da trebamo voditi tamo neke razgovore može biti jako odbojna. Ove kartice su zamišljene tako da vam treba minimalno 5 minuta, koje svi imamo, izvučete jednu karticu, svatko odgovori i, ako želite, možete ići svatko svojim putem. Ali najčešće se razgovor produbi i samo pitanje pokrene razgovor. Sama ta činjenica da to neće trajati dugo nas već udobrovolji za sudjelovanje. A neki parovi su mi rekli da odrade 5 kartica odjednom, što me jako iznenadilo jer je to puno. Ali tu je ljepota i ležernost koju sam htjela postići, da imate slobodu samo birati što i koliko želite koji dan, ne trebate ih koristiti svaki dan, a i možete. Možete jednu dnevno, a možete koliko vam se da u tom trenutku. Izbor je na vama!
Pitanja u karticama sam se trudila oblikovati na način da potaknem razvoj samosvijesti te da partneri zadrže ton razgovora Ja sam OK – ti si OK, odnosno da minimiziram optuživanja i verbalne napade. Objasnit ću to kroz primjer. Jedno od pitanja je: „Koja moja ponašanja ponekad ili često povrijede mog partnera/partnericu?“. Partner koji odgovara treba promišljati o sebi i svojim ponašanjima, kojih je itekako svjestan. Na ovo pitanje partner ne može odgovoriti bez da mu se aktivira suosjećanje (osim kod nekih psihopatologija, moram staviti disclaimer) prema partneru kojeg je povrijedio, samim time se bolje može povezati sa svojim partnerom i njegovom boli. Partneri postaju ranjivi jedan pred drugim i to ih spaja na dubljoj razini. Partner koji sluša ima koristi jer dobije validaciju za svoju bol, dobije suosjećanje i zajedno mogu donijeti dogovor što će napraviti idući put ako se to ponovi. Da sam postavila pitanje: „S kojim ponašanjem te partner najčešće povrijedi?“, razgovor bi išao u drugačijem smjeru, partner kojem bi se navodila njegova ponašanja bi vjerojatno imao potrebu braniti se, osjećao bi sram ili ljutnju, ne bi priznao da to stvarno i radi ili bi na neki drugi način to odbacio, ovaj drugi se ne bi osjećao viđeno, krenulo bi prepiranje i zamjeranje i problem ostaje. Iz načina kako su pitanja postavljena, korisnici kartica mogu učiti kako razgovarati na uvažavajući način i kako održati poziciju Ja sam OK – ti si OK. Kako bih to pojasnila bolje, imat ću par videa na tu temu na @povezimosecard.
Jesu li kartice namijenjene samo za parove u problemu ili su i za one parove koji žele održati svoj odnos?
Ove kartice mogu koristiti stvarno svi parovi. Mogu ih koristiti parovi koji su tek na početku veze da se bolje upoznaju, vide jesu li on the same page, u smislu što žele od veze, kako vide uloge u vezi ili braku, da prođu kroz uvjerenja koja su stekli do sada o vezama i braku i vide gdje ih možda treba mijenjati, da porazgovaraju o težim temama koje bi im kasnije mogle biti kamen spoticanja i slično. Također su i za one koji su dugo u vezi ili braku jer im mogu pomoći da se prisjete lijepih trenutaka koje su proveli zajedno što će potaknuti povezivanje, da uz vođena pitanja porazgovaraju o stvarima koje ih možda smetaju ili gdje im nisu zadovoljene potrebe u odnosu, npr. intima, načini kako želimo da nam partner pruži podršku, da se razgovara o ponašanjima koja tumačimo kao nedostatak ljubavi i poštovanja i slično, i ponašanja s kojima znamo da povrijedimo partnera i puno drugih tema…Što se tiče parova “u problemu”, mislim da smo svi mi koji smo u braku bili više puta u problemu u smislu da imamo svađe i probleme koji se ponavljaju, da se krivo razumijemo i tumačimo na svoj način postupke partnera i slično, pa nam to stvara problem u odnosu. Ali ako razgovaramo o parovima koji su disfunkcionalni, gdje ima emocionalnog ucjenjivanja, neke vrste zlostavljanja od strane jednog ili oba partnera, nikakve kartice tu neće pomoći riješiti problem. To može jedino rad na sebi i bračna terapija, a ponekad je i odlazak iz štetnog i zlostavljačkog odnosa najbolji izbor ako druga strana ne želi raditi na sebi i mijenjati se.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Kakve su povratne informacije parova koji su koristili kartice i na koji su im način pomogle?
Jako mi je lijepo kada se parovi jave i podijele kako su koristili kartice i koja pitanja su im bila najznačajnija. Ali povratne informacije koje sam dobila nisu bile vezane samo uz kartice nego i uz dizajn i pakiranje. Najdraži komentar mi je bio da kutija i kartice izgledaju kao nešto što je velike naklade i svjetski. To mi je bio super povratna informacija jer sam se dosta potrudila da nađem nekoga tko će napraviti sve kako sam zamislila, i nije bilo jednostavno.
Vezano uz same kartice i njihov sadržaj, bilo je komentara da ih pitanja mogu odvesti u dublju raspravu i istraživanje njihovog odnosa, zatim da se partnerica iznenadila koliko se toga njen partner sjeća s početka njihove veze i to ju je jako oduševilo jer je većinu toga i ona sama zaboravila. Parovima se sviđa što mogu ići svojim tempom, a to mi je i bila namjera. Na tržištu ima različitih kartica/alata koji ti daju hrpu obaveza koje trebaš napraviti kroz tjedan i to je nešto što ja osobno ne mogu i odbije me u startu. Nekome će to biti ok, ali ja više ciljam publiku koja želi zagrebati malo ispod površine, saznati nešto o partneru, povezati se na dubljoj razini. Zato sam ove kartice napravila da ne budu toliko orijentirane na činjenje stvari nego na pitanja kroz koja dijeliš stvari, osjećaje, misli, vrijednosti, uvjerenja i sl. s partnerom. To je ono što istinski produbljuje odnos i daje nam priliku da shvatimo, na primjer, „aha, zato se ti naljutiš kada ja…“. Komentar jednog para bio je da postoji mnogo pitanja koja bi trebalo učiniti obaveznima kada se upustiš u vezu s nekim. To me je baš nasmijalo, ali se u potpunosti slažem s njima.
Za kraj, kako i gdje možemo kupiti kartice?
Kartice se mogu kupiti na web-stranici mog centra Odvaži se. Ako ste u Zagrebu, možete ih i osobno preuzeti. Također su dostupne u knjižari Planetopija na Ilici i na njihovoj internetskoj trgovini.
Fotografije: Zvonimir Ćurić