Trudnoća i porod su životni događaji koji donose hrpu radosti i uzbuđenja, ali i izazove koje nije uvijek lako predvidjeti.
Dok se većina majki priprema za te trenutke kroz čitanje knjiga i priručnika ili eventualno onog klasičnog tečaja za porod koji parovi moraju proći, ipak postoje neke manje poznate, ali važne stvari koje se često zanemaruju ili koje ćete saznati samo od već iskusnih mama koje su već kroz sve to prošle, a koje bi vam mogle biti od velike pomoći. Upravo smo zato upitale naše čitateljice da podijele s nama neke od stvari koje bi voljele da im je netko rekao prije nego što su postale majke.
1.Trudnoća je blaženo stanje?
Dok će se neke mame potpuno složiti sa ovom tvrdnjom, većina njih će vjerojatno samo zakolutati očima. Hormonalne i fizičke promjene koje trudnoća donosi itekako osjeti većina žena. Neke od najčešćih problema koje majke navode su bolne i naoteknute noge, bolovi u leđima, ali i puno ozbiljniji problemi poput trudničke hiperemeze o kojoj se još uvijek malo priča (radi se o težem obliku trudničke mučnine i povraćanju koje se ne može kontrolirati) ili kolestaze. A nemojmo zaboraviti svrbež i suhoću kože na koju se požalilo gotovo 90% naših mama. Rast trbuha i hormonalne promjene glavni su krivci za ovo, zato je bitno hidratizirati tijelo iznutra, ali i izvana.
2. Priprema za porod nije samo disanje
Da, pravilna tehnika disanja zaista pomaže. Pomaže trudnicama da se opuste i smanje napetost te u održavanju adekvatne opskrbe kisikom. Osim toga pravilna tehnika može potaknuti pravilan rad mišića maternice te pomoći trudnicama da imaju bolju kontrolu tijekom poroda. No zašto nam nitko nije rekao koliko je važno i prije svega vrlo korisno masiranje međice? Naime, masaža međice omogućava poboljšanje elastičnosti mišića i kože, a time se povećava i vjerojatnost da porod prođe lakše, s manje bola te bez epiziotomije. Za masažu postoje različita ulja poput Olival MOMMY ulja za masažu međice čija formula obiluje sastojcima 100% prirodnog porijekla kao što su ulje pšeničnih klica, gospine trave, jojobe, badema i vitamin E. Na internetu postoje različiti članci kako se masaža treba izvesti, a svakako zapamtite da se ne radi prije 34. tjedna trudnoće!
3. Manje lijepa strana trudnoće i poroda – hemoroidi
Hemoroidi su nekako još uvijek tema o kojoj nitko ne priča, a iz razgovora s mamama možemo reći da se svaka treća borila s njima tijekom trudnoće ili nakon nje. Hemoroidi se javljaju zbog povećanog pritiska u trbušnoj šupljini tokom trudnoće što može uzrokovati proširene vene u analnom području. Za njihovo rješavanje mogu pomoći redovita tjelesna aktivnost, konzumacija dovoljno vlakana, pijenje dovoljno vode i izbjegavanje naprezanja prilikom pražnjenja crijeva. Osim toga, postoje i različiti tretmani poput lokalnih krema ili supozitorija.
4. Inkontinencija nakon poroda
Inkontinencija nakon poroda, odnosno nemogućnost zadržavanja mokraće, pa makar se radilo i o par kapi vrlo je ozbiljan problem, pa opet ga i dalje smatramo „normalnim“. „Rodila sam dvoje, normalno je da se popiškim kad potrčim.“ Nije! Radi se o dijastazi, odnosno popuštanju zida trbušnih mišića, što je za trudnoću normalno, no problem nastaje kad se trbušni mišići ne vrate na svoje mjesto. Pravilne i vođene vježbe u trudnoći i nakon nje ovdje itekako pomažu. Dijastaza je vrlo čest problem kod rodilja, a mnoge od njih nisu ni svjesne da ga imaju. Više o tome pisale smo u ovom članku.
5. Početak dojenja ne izgleda kao na filmovima
Postporođajna depresija, nedostatak podrške, suočavanje s promjenama kako psihičkim tako i fizičkim koje majčinstvo donosi, gubitak sebe u majčinstvu odnosno prilagođavanje na novu ulogu na koju te na kraju nitko ne može pripremiti. Ne rađa se samo beba, rađa se majka, neka nova ti koju tek moraš upoznati i koju tek moraš naučiti prihvatiti takvu potpuno promijenjenu. Ono što je majke najviše iznenadilo je da dojenje ne dolazi tako prirodno kao što su to zamišljale te da bi voljele da su se bolje pripremile za to. Dojenje samo za mali broj žena izgleda onako kao u filmu. Vrlo često taj početak nije nimalo ugodan – mastitis, ragade, neprospavane noći… S druge strane one koje nisu mogle dojiti vrlo često osjećaju se kao da nisu dovoljno dobre majke. Mame, naučite biti nježnije prema sebi i zapamtite – dovoljno ste dobre bez obzira na način na koji hranite dijete.
Kad smo već kod problema s dojenjem mnogim je mamama lanolinska mast pomogla u liječenju ragada. Olival MOMMY lanolinska mast za bradavice potiče obnavljanje ispucalih bradavica i štiti suhu i osjetljivu kožu. Hipoalergena formula sigurna je za bebe i pogodna za svakodnevno korištenje tijekom razdoblja dojenja, ali i za njegu osjetljive kože bradavica uoči i nakon poroda.
Drage buduće i novopečene mame, iako vas nitko na majčinstvo ne može pripremiti, osim pravim proizvodima i korisnim informacijama okružite se podrškom bližnjih i prijatelja i budite nježne prema sebi i zapamtite – dovoljno ste dobre baš takve kakve jeste!
Fotografije: pexels.com, Olival