Roditelje se često upozorava na pogreške koje trebaju izbjegavati kada je u pitanju spavanje njihovih beba. Sigurna sam da si do sada čula neka od sljedećih upozorenja: „Nemoj dojiti bebu za uspavljivanje”; „Spusti bebu u krevetić dok je pospana, ali još uvijek budna”; „Moraš naučiti svoje dijete da se samo uspava”, i sl.
Ovdje ti neću pisati o takvim „pogreškama“, jer ne smatram da su ovo navedeno greške. Želim da na malo drugačiji način sagledaš na najčešće pogreške u spavanju djece koje viđam kod roditelja.
Ovo su sve stvari koje sam naučila u proteklih gotovo 8 godina kao mama i u nešto manje od toga godina koliko se bavim tematikom dječjeg spavanja. Vjerujem da će ti ove informacije pomoći da se osjećaš osnaženije u tematici dječjeg spavanja.
Pogreška #1: Strah od loših navika
Uz sva upozorenja na internetu o tome što treba izbjegavati, nije čudno da mnoge mame razviju strah da sve rade pogrešno općenito, pa i u dječjem spavanju. Mame su toliko zabrinute zbog stvaranja loših navika svojih beba od rođenja. Želim da znaš da zapravo ne postoji loša navika kada je u pitanju spavanje bebe. Postoje samo stvari koje funkcioniraju ili (više) ne funkcioniraju za tvoje dijete ili tvoju obitelj. Uvijek možeš u nekom trenutku promijeniti neku od navika spavanja onda kada se više s njom nećeš osjećati ugodno. Do tada, uživaj u trenutnim okolnostima, ukoliko ti one ne remete svakodnevno funkcioniranje. Nemoj se nikada bojati loših navika ako radiš nešto što voliš sa svojom bebicom. Pokušaj biti što više u „ovdje i sada“, a što manje u strahu od budućnosti.
Pogreška #2: Dopuštanje drugima da ti diktiraju u tome što je najbolje za tebe i tvoje dijete
Ovo je jako prisutno. Bez obzira na nečija stajališta, nitko ti ne bi trebao govoriti što odgovara tvojoj obitelji, bez da ti zatražiš njihovo mišljenje. Drugi ne poznaju tvoju bebu kao ti, ne poznaju tvoju obitelj i ono što tvojoj obitelji treba. Educiraj se svakako u temama koje ti nisu toliko poznate, ali znaj da ti najbolje poznaješ svoje dijete. Filtriraj sve što čuješ i nastoj time ugušiti buku izvana.
Pogreška #3: Postojanje nerealnih očekivanja o spavanju
Jesi li očekivala da će tvoja beba spavati cijelu noć u komadu nakon kratkog vremena? Možda da će s vremenom spavati sve bolje? Da ćeš ti dok beba spava u svom krevetiću imati svo vrijeme svijeta za sebe? Ako jesi, nisi jedina. Mi kao društvo imamo nerealna očekivanja od dječjeg spavanja. Pokušavamo dijete prilagoditi modernom svijetu u kojemu živimo, a bebe se rode s evolucijski predodređenim načinom spavanja. I spavaju na isti način kako su bebe spavale prije tisućama i tisućama godina. Nisu se bebine potrebe promijenile nego naš moderni stil života. Bebe i danas spavaju na način koji je primjereniji dobu kada se beba nije odvajala od mame jako dugo, nije imala svoj krevetić niti sobu u špilji pored. Beba je stalno bila uz mamu. Smatram da su realna očekivanja od dječjeg spavanja iznimno važna u ovoj tematici, odnosno prilagođavanje očekivanja realnosti.
Pogreška #4: Osjećaj krivnje jer si uspavala svoju bebu svaki put
Jako puno puta sam od mama s kojima radim čula varijantu sljedeće rečenice: „Znam da ne bih trebala raditi x, ali…” dok govore o tome kako pomažu svojim bebama prilikom uspavljivanja. Živimo u kulturi u kojoj se ovi normalni i intuitivni načini roditeljstva patologiziraju do te mjere da ljudi ne žele reći drugima da na taj pomažu svojim bebama da spavaju. Nikada se ne bi trebala osjećati krivom što slijediš svoju intuiciju i držiš svoju bebu onoliko koliko ona i ti to želite!
Pogreška #5: Očekivanje da će se spavanje samo poboljšavati s djetetovim odrastanjem
Sigurna sam da su mnogi od vas pali na ovome jer ja definitivno jesam s prvim djetetom. Nakon što je moj sin kao novorođenče spavao kao beba od 2 mjeseca i po 5+ sati u komadu, očekivala sam da će to tako ostati, odnosno da će postajati sve bolje. Međutim, pojavom prve progresije spavanja (normalne razvojne faze) dogodilo se obratno. Ironično je da bebe od otprilike 2 mjeseca spava „bolje“ od bebe od otprilike 8 mjeseci. Moramo uzeti u obzir sve razvojne skokove koje beba prođe u toj turbulentnoj prvoj godini života, a svaka od njih se odražava na spavanje. Zato spavanje nikada nije linearno. Dogodi se poboljšanje, pa se onda opet vrati na prethodno (a možda se i ‘pogorša’), da bi se ponovno poboljšalo. I tako iz dana u dan, iz tjedna u tjedan, iz mjeseca u mjesec. To je normalno, a što više to normaliziramo i pričamo o tome, svi ćemo se osjećati manje poraženo kada naše bebe imaju progresiju sna.
Pogreška #6: Želja za brzim rješenjima
Kao društvo postajemo pomalo opsjednuti brzim rješenjima. Sve mora biti instant, odmah i sada. Živimo u svijetu u kojem možemo pristupiti informacijama, uslugama i zabavi putem jednog klika s naših pametnih telefona, a to se definitivno prelijeva i na
roditeljstvo. Tražimo najbrži put do rezultata koji nam je potreban, a ne gledamo cjelokupnu sliku i dugoročna rješenja. Promjena navika spavanja je maraton, a ne sprint. Može se to napraviti i brzo, ali to onda nije dobro za odnos između mame i djeteta niti za stvaranje sigurne privrženosti s djetetom.
Pogreška #7: Slušanje svih drugih, a najmanje osluškivanje svog djeteta
Knjige o roditeljstvu i spavanju mogu ti pružiti obilje znanja, informacija i uvida u ono što se događa s tvojim djetetom. Mogu ti pomoći da bolje razumiješ svoje dijete. Važno je samo da uvijek uključiš sebe i svoje dijete u jednadžbu svega što pročitaš.Ima li ti smisla to što čuješ? Ako knjiga kaže da bi tvoje dijete od 8 mjeseci trebalo spavati 3 puta danju, a tvoje dijete u toj dobi odlično izdržava dan s 2 spavanja, što ćeš napraviti? Ako knjiga kaže da tvoje dijete treba imati sveukupno 16 sati sna kroz 24 sata, a tvoje dijete je odlično raspoloženo s 13 sati, kako ćeš se osjećati? Ako knjiga kaže da kupanje mora biti dio večernje rutine, a tvoje dijete mrzi kupanje, onda je bolje okupati dijete tijekom dana, kako ne bi povezivalo nervozu prije spavanja sa činom uspavljivanja. Uvijek pokušaj uključiti onaj glas u tebi koji ti kaže ima li nešto smisla ili ne. Nemoj ga utišavati i misliti da svi drugi znaju bolje od tebe. Što više osluškuješ sebe, lakše ćeš ugušiti buku izvana.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pogreška #8: Ignoriranje crvenih zastavica
Jako se često na spavanje NE gleda holistički i ne uzima se u obzir cjelokupna zdravstvena slika djeteta, koja mora biti u ravnoteži kako bi i spavanje bilo u ravnoteži.
Ako se tvoja beba budi od rođenja noću svakih 30 – 60 minuta, diše na usta ili hrče, nije od rođenja spojila više od sat vremena u komadu, ima jake plinove, treba svaki put jako puno vremena da zaspi, spava jako nemirno, vidno je nervozna beba danju i noću, to su često znakovi da se događa nešto na što treba obratiti pažnju. Imam besplatni PDF vodič u kojemu možeš pročitati više o ovome, a kojega možeš preuzeti na ovom linku.
I za kraj – čitaj i educiraj se, ali uvijek filtriraj informacije koje pročitaš i zapitaj se kako ti zvuče. Usmjeri se na svoj odnos s djetetom kojega stvaraš. Nemoj vrednovati svoje majčinstvo prema tome kako ti dijete spava.
Kako ti zvuče ove pogreške? Jesi li osvijestila nešto novo?