Nikada neću zaboraviti trenutak prije nekoliko mjeseci kada sam radila na temi novac kao potvrda osobne vrijednosti. Tema je to kojom se bavim zapravo od početka svog rada na temi novca jer se u njoj krije mnogo odgovora na to zašto imamo ili nemamo novac. Bilo je jutro, vrijeme koje je namijenjeno meni i mojim razmišljanjima (ponekad si mislim da sam trebala biti filozof) i u tom periodu sam intenzivno radila na toj temi. Bilo je to nakon što sam održala live javljanje u jednoj grupi za poduzetnice. Govorila sam im o tome kako moraju izbaciti novac iz jednadžbe ako žele više novca, jer novac je posljedica. Odnosno da bi im fokus trebao biti na davanju vrijednosti. Nakon tog javljanja osjetila sam da nisam dala, odnosno da sam davala s “figom u džepu” jer mi je fokus bio na prodaji, a ne na tome što im dajem.
Bez daljnjega da sam dala vrijednost, sve što sam planirala sam im rekla. Ali od kuda taj osjećaj onda? Novac je energija, mi smo energija. Vjerujem da je sve oko nas energija i da način na koji nešto dajemo je izuzetno važan. Moje je davanje u tom trenutku bilo prekriveno velom “trebam te da kupiš”. Davanje nije bilo iskreno i to se sigurno osjetilo. Sigurna sam da si se i sama našla u situacijama kada uđeš u trgovinu i osjetiš čudan vajb, nema šanse da tamo kupiš, osim ako baš moraš. To je ta energija s kojom dajemo/prodajemo. Teret koji stavljamo na novac.
Da se vratim na našu temu danas, sjedim i promišljam o tome, od kuda taj strah. I zašto me strah davati. Svjesno sam znala da razlog leži u tome što mislim da ako dam onda me neće trebati, a cilj je prodaja, ipak sam poduzetnica. Ali morala sam doći do korijena razloga jer se bavim ovom temom i važno mi je znati korijen razloga.
Jedan od zadataka u programu #flertsnovcem je o strahovima. I taj zadatak sam to jutro prošla sama. Sjela sam, disala nekoliko minuta i zamolila sam da mi dođe taj strah koji imam i sprečava me da dajem. Prvo nije dolazilo ništa. Događa se kada imamo blokade koje su jake. Sjedim ja i kažem sebi: “Nećeš, ja ću čekati i ne odustajem”. Sjedim, dišem i čekam. I u tom trenutku mog čekanja pojavi se ogroman div. Ja ga gledam i mislim si sve sam očekivala, ali ovo nisam. Što ću sada s time, izgleda užasno veliko. Misli prolaze mojom glavom. Vraćam se na zadatak. Pitam ga što je. U tom trenutku pojavljuje se odgovor: “Govoriš da je novac posljedica, da on uvijek dođe kada dajemo vrijednost, ali tvoja mama, tvoja baka, i sve žene prije nje su davale ogromnu vrijednost i nikad nisu bile plaćene za to. Ivana, lažeš ljude.”
U tom trenutku javlja se onaj osjećaj koji obožavam, onaj osjećaj “aha” trenutka kada shvatiš nešto. Ali javila se i frustracija i ljutnja. Jer da! U pravu je. To je istina. Lažem ljude, pogotovo žene poduzetnice kada im kažem da je novac posljedica, a da se one fokusiraju na davanje vrijednosti.
Ne odustajem, iako sada znam da je to istina, isto tako znam da nemam pojma kako to riješiti. Dogovorim se sa svojim strahom da iako nemam rješenje, ne znam kako, ali da ga molim da ode, jer ja želim vidjeti da li je moguće drugačije, a s njim prisutnim to nije moguće. U tom trenutku on je nestao.
Žene i davanje vrijednosti
Naše mame, naše bake, prabake, radile su na poljima, imale poslove i još uz sve to brinule se o obitelji i o domu. Dok su za posao koji rade bile plaćene, iako u većini slučajeva potplaćene u odnosu na muškarce na istim pozicijama, za onaj posao doma ne samo da nisu bile plaćene, nego je to nešto što se podrazumijeva da one rade, jer tko će drugi. Ako to sve ne radim, ako nisam savršena u svemu tome nisam dovoljno dobra. A ako nisam dovoljno dobro, onda nemam što dati svijetu. A ako nemam što dati svijetu onda nemam novaca.
Ljudi su danas bankrotirali duhom, ne novcem. Nikada nije problem u novcu, već u onome što leži iza novca, našoj priči o novcu koja nas pokreće.
Nevidljiv doprinos žena je i danas prisutan. Doprinos za koji svjesno znaju da nisu nagrađene, da ne dobivaju ništa. Upravo suprotno, osjećaju teret odgovornosti da sve mora biti na njima, da moraju biti savršene, da moraju sve stići i da ne daj Bože ne traže pomoć, jer to znači da su manje vrijedne ili neuspješne. Kako onda mogu tražiti od svake žene koja čita ovo ili na bilo koji način dolazi u doticaj sa mnom da mi povjeruje kada im kažem “novac je posljedica” ili “novac je sredstvo razmjene vrijednosti”?
Ali zatražiti ću to od tebe danas. Jer novac je zaista samo alat, resurs, sredstvo razmjene vrijednosti. Hoće li biti lako riješiti generacijska uvjerenja koja su u nama, neće. Jesam li ih i sama riješila? Radim na tome, prihvatila sam to, tog jutra kada sam se susrela sa svojim strahom i donijela odluku da ću pokušati dokazati da može drugačije. Tema osobne vrijednosti i novca kao potvrde naše vrijednosti nije tema koja će preko noći biti riješena i osviještena. To je proces. Ali danas te pozivam da kreneš na to putovanje.
Jer vrijeme je da promijenimo način na koji raspolažemo s novcem, i za nas, ali i za našu djecu kojoj ćemo ostaviti ovaj svijet nakon što odemo.
Kreni sa svojom pričom o novcu. Kreni sustavno, iz dana u dan mijenjati način na koji upravljaš svojim novcem, kreni svjesno trošiti svoj novac, kreni učiti djecu da se ljubav ne kupuje, kreni učiti sebe da si vrijedna točno ovakva kakva jesi. Da nećeš izdati obitelj ako odlučiš to promijeniti. Ako odlučiš da želiš lakše i jednostavnije. Nije važno kako ćeš krenuti. Jer to je planina na koju se moramo popesti, nije važno jesi li uspjela ili nisi danas, jer na tu planinu se ne možemo popeti preko noći, već sustavno i disciplinirano, iz dana u dan.
Kako ti ja mogu pomoći u tome? Program #flertsnovcem sam kreirala upravo kako bih omogućila što više žena da osvijeste i promijene svoju priču o novcu. Program je to sa 45 dnevnih zadataka koji su ujedno i alati koji će ti služiti zauvijek, jer sa svakom novom razinom novca, potrebna je nova priča o novcu. #flertsnovcem nije samo program, on je alat koji ćeš koristiti od sada na dalje. Do 10.01. uz kod 2025 program možeš kupiti po 20% nižoj cijeni. Umjesto 44 eura za 35,20 eura.
Fotografija: pexels.com
Autorica teksta: Ivana Legin, money and business mentor @get_faro