Vjerujem da svaka mama želi da dohrana njezine bebe bude upravo ovakva – sretna i opuštena. Za neke će možda izgledati tako bez puno truda, a neke će morati isprobavati razne metode kako bi do toga došle. Nekima će kod određenih izazova “upaliti” prvi savjet koji su dobile, a neke će morati isprobavati metode i metode ne bi li došle do rješenja i koraka bliže sretnoj i opuštenoj dohrani. I da te odmah utješim – ovo je sve sasvim normalno.
Dohrana je proces učenja, pokušaja, pogrešaka i razvijanja i za svaku bebu i svaku obitelj izgleda drugačije. No jedan koncept bi trebao biti konstanta za svačiju dohranu i on je jedan od ključnih čimbenika sretne i opuštene dohrane koju svaka od nas priželjkuje. A taj se koncept naziva “podjela odgovornosti”.
Što je podjela odgovornosti?
Podjela odgovornosti je koncept koji odvaja odgovornost bebe od odgovornosti roditelja kada je riječ o hranjenju i nalaže da bi svatko trebao biti zadužen za svoj dio i ne ulaziti u tuđi dio odgovornosti. Iako na prvu zvuči jako lagano, ovaj je koncept nešto što u našoj kulturi nije baš rašireno i opće prihvaćeno i zato je potrebno svakodnevno podsjećanje na njega i preuzimanje odgovornosti za svoj dio te prepuštanje bebi njezinog dijela odgovornosti u hranjenju.
Na podjelu odgovornosti treba gledati kao na nastavak njegovanja nečega što je bebi urođeno, a to je osjećaj za sitost i glad. Mi ljudi se s njime rađamo i ostat će u nama jedino aktivnim njegovanjem i poštivanjem istoga. A to se postiže upravo prihvaćanjem i prakticiranjem podjele odgovornosti.
Odgovornost roditelja
Kada je dohrana bebe u pitanju, roditeljeva je odgovornost:
1. Odlučiti što beba jede
Roditeljev je zadatak odabrati namirnice koje su najbolje za rast i razvoj bebe te od njih pripremiti obroke. Beba je još premala da bi sama odlučivala što će jesti i nikad odgovornost oko odabira hrane ne bi trebala biti na njoj.
2. Odlučiti kada beba jede
Osim samog sastava obroka, na roditelju je i biranje kada će beba jesti, odnosno kreiranje rasporeda dnevnih obroka. Ovo je kod uvođenja krute hrane posebno bitno da bi se ustalio neki raspored koji odgovara i bebi i cijeloj obitelji. Naravno, uvijek je važno pratiti bebin ritam i potrebe i uzeti ih u obzir kod određivanja vremena obroka.
3. Odlučiti gdje beba jede
Treći dio odgovornosti roditelja je određivanje mjesta gdje će se obrok jesti. Ovo je osobito važno radi sigurnosti bebe i na roditelju je da odabere mjesto koje je u tom trenu sigurno za hranjenje.
Odgovornost bebe
Bebina odgovornost u procesu dohrane je:
1. Odlučiti hoće li jesti
Beba zbog svog izraženog osjećaja za sitost i glad točno zna je li gladna ili ne. Zato je jako važno da roditelj poštuje bebinu odluku i ne tjera ju na jelo kada ona to ne želi. Tjeranjem na jelo i nagovaranjem i na samo jedan zalogaj pridonosi se gubitku ovog osjećaja za sitost i glad.
2. Odlučiti što će od ponuđenog pojesti
Dok je na roditelju da odluči što će sve biti na bebinom tanjuru, na bebi je da odluči što će od toga ona probati i jesti. Kao i kod dijela oko toga hoće li jesti, ovdje je važno poštovati bebinu odluku i ne nagovarati ju da proba i ostalo.
3. Odlučiti koliko će pojesti
Ovo je možda najteži dio za prihvatiti, ali beba je zadužena za to koliko će pojesti. Neće pojesti koliko kažu tablice, doktori ili savjeti koji se prenose s koljena na koljeno, nego točno onoliko koliko osjeća da joj je potrebno.
Iako je na prvu možda teško prihvatiti i razumjeti cijeli koncept podjele odgovornosti, važno je znati da će samo ovako beba zadržati svoju intuiciju kada je riječ o gladi i sitosti i razviti zdrav odnos prema hrani. Vježbajte podjelu odgovornosti od prvih dana i kasnije će postati dio rutine i nešto sasvim normalno.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Spremni za dohranu – besplatno predavanje
Bliži se period dohrane tvoje bebe ili si na samome početku i u glavi ti se javlja more pitanja: Je li moja beba spremna za dohranu?, Koju metodu da odaberem?, Koja je najbolja prva namirnica?, Gdje da hranim bebu ako još ne sjedi?, Koju opremu kupiti?…
Pronalazak odgovora na ova pitanja postaje pogotovo težak kada počneš s raznih strana dobivati oprečne informacije i onda više nisi sigurna ni u što.
Upravo sam zato odlučila održati predavanje “Spremni za dohranu” u kojem ću ti dati točne i sigurne informacije kako bi u dohranu krenula zaista spremna.
Teme koje ćemo proći i pitanja na koja ću dati odgovore su:
1. Kada krenuti s dohranom?
2. Kako krenuti s dohranom?
3. Koju hranu davati bebi?
4. Gdje hraniti bebu?
5. Što mi od opreme treba?
Predavanje “Spremni za dohranu” održat ću 1.10.2024. u 10 sati preko zoom-a i nakon predavanja bit će ti dostupna snimka.
Za prijavu ispuni ovaj obrazac i nekoliko dana prije predavanja na mail ćeš dobiti sve važne informacije i linkove!
Fotografije: unsplash.com