Avion s bebom i malom djecom – nekoliko korisnih savjeta iz prve ruke
Kad pričamo o putovanjima (avionom) pričamo kao da je to najnormalnija stvar u životu većine ljudi, ali zapravo vrlo mali postotak svjetske populacije putuje avionima (jedna studija od prije nekoliko godina pokazala je da je u 2018.g. samo 11% ljudi cijelog svijeta putovalo avionom!) pa ni najmanje ne čudi činjenica da su roditelji pod stresom pred let avionom. Pogotovo ako im je to prvi put s djetetom ili više djece.
Obzirom da sama imam XY polijetanja i slijetanja pod nogama, od kojih su neki bili u trudnoći, neki s malom bebom, a puno njih i u ulozi stjuardese, u današnjoj kolumni donosim vam popis savjeta za putovanja avionom s (malim) djetetom…
Savjeti za putovanja u avionu s bebom
Putujete li s malom bebom provjerite ima li na vašem letu sjedala ispred kojih se može postaviti ‘baby bassinet’ iliti košara za bebu učvršćena na zid kako biste si olakšali duži let (pazite na ograničenja visine i težine bebe za te košare).
Pripremite djecu na let avionom – danima prije pričajte o tome kako će vam to putovanje izgledati, pokazujte slike, možda im možete kupiti odoru pilota ili stjuardese koju će obući, nabrijavajte ih na to da budu uzbuđeni kad dođe taj dan, neka im let avionom bude avantura, ali ih isto tako učite i nekim pravilima ponašanja na aerodromu i u avionu.
Putuješ li kao roditelj sam/a s malom bebom ili todlerom kojeg ne možeš ostaviti samog dok ti odeš na wc nemoj se ustručavati zamoliti stjuardesu da ti pripazi na dijete tih par minuta. Malim putnicima uvijek je zanimljivo vidjeti što se to krije iza zavjese koja odvaja kabinu od drugih dijelova aviona.
Putujete li s djecom, prilikom kupovine karte provjerite ima li aviokompanija opciju naručivanja posebnih obroka jer bi jedan od njih mogao biti i poseban obrok za djecu uz koji se dobije i neka igračkica.
Ako letite s malenim avioljupcima, na svakom letu možete pitati i zamoliti posadu da djeci pokažu kokpit nakon što avion sleti i ostali putnici izađu iz aviona, to je njihova dobra volja naravno, ali ona čokolada s početka priče možda pomogne, za najmanje se uvijek potrude jer znaju koliko to njima uvijek bude WOW doživljaj – sjesti kapetanu u krilo, čuti što koji gumbić radi i slikati se s kapetanovom kapom na glavi.
Ne pretrpavajte se stvarima! Samo će vam biti teško nositi sve to, a vrlo vjerojatno vam neće biti potrebno. U ručnu prtljagu ponesite hranu za dijete (ovisno o dobi naravno), lijekove, rezevnu odjeću, pelene i par igračkica (po mogućnosti novih koje dijete još nije vidjelo da bude duže zainteresirano na svom sjedalu). Pravilo 100ml ne odnosi se na hranu i potrepštine za bebu pa tako u avion smijete unijeti i kremice i sirupe i prokuhanu vodu za formulu, sokiće itd. u pakiranju većem od 100ml!
Ako ste na aerodromu gdje obitelji imaju priority boarding iskoristite tu mogućnost na način da jedan roditelj uđe u avion sa stvarima, smjesti se na sjedala i u najbliži pretinac stavi vaše stvari dok drugi roditelj vani pokušava čim više izmoriti djecu i ulazi u avion među zadnjima. Zašto? Smanjili ste klincima vrijeme mirnog sjedenja na istom sjedalu na kojem će provesti idućih nekoliko sati i možda ste ih dovoljno izmorili da prije zaspu i duže spavaju.
Planirajte letove prema vremenskoj zoni u koju putujete i djetetovom ritmu spavanja (iako većinom ranojutarnji letovi imaju najmanju vjerojatnost kašnjenja), ali se isto tako i pripremite na to da taj ritam može vrlo lako biti zbrkan zbrog promjene vremenske zone, uzbuđenja ili nećeg trećeg.
I za kraj…UŽIVAJTE! Da, teško je napustiti uhodanu i sigurnu rutinu, ali pokušajte uživati i stvarati uspomene kojih ćete se sjećati do kraja života, prepričavati djeci i jednog dana poželjeti da sve to možete ponoviti…
Fotografije: privatna arhiva autorice
10 stvari koje će vam olakšati putovanja s djecom
