prenatali u trudnoći – kako odabrati one najbolje?

Pojavio se plusić na testu i prvi (a često i jedini) savjet koji si dobila za svoju prehranu od sada na dalje je da kreneš uzimati prenatale. Dio oko preporuke koje uzimati ili izostane ili padne na neku generičku preporuku najpoznatijih prenatala bez detaljnog proučavanja kakvi su zapravo i jesu li zaista najbolji odabir za tebe i bebu.

Želim ti malo promijeniti perspektivu o prenatalima i pokazati ti kako ih koristiti i odabrati najbolje.

Za početak, jako je važno naglasiti da su prenatali izvrstan dodatak cjelovitoj i raznovrsnoj prehrani. Ovdje je potrebno zadržati se na riječi „dodatak“. Današnje preporuke koje trudnice dobivaju o prehrani u trudnoći djeluju kao da je prenatal sve što je sada potrebno njoj i bebi. Ali nije tako. Trudnoća je period velikih promjena u tijelu trudnice i period kada se kreira cijelo ljudsko biće. I jedna tableta nikako nije dovoljna za njihove potrebe.

Ono na što je važno staviti naglasak je prehrana koja podržava trudnoću – i mamino tijelo i bebin razvoj – koju je onda poželjno upotpuniti kvalitetnim prenatalom koji će ispuniti određene pukotine ili nedostatke koji se nisu uspjeli osigurati prehranom.

Što se tiče odabira prenatala, idealna je opcija odabrati ga individualno prema svojim potrebama uzimajući u obzir prehranu, krvne nalaze, individualne potrebe i sastav prenatala. No, postoje i generalne preporuke kojima se svaka (buduća) mama može voditi kod njihova odabira. Prvo, odaberi onaj čija je dnevna doza podijeljena u minimalno dvije tablete. Prenatali čija je cijela doza u jednoj tableti najčešće ne sadrže niti količine niti oblike nutrijenata koji pružaju najbolju podršku. Drugo, biraj one koji sadrže ciljano one nutrijente koji su potrebni tebi i bebi za vrijeme trudnoće kao što su kolin, folat, vitamin A, vitamin D, željezo, cink, magnezij i ostali. I treće, biraj one koji su što čišći, odnosno koji sadrže nutrijente bez određenih dodataka, boja ili mirisa.

Kada govorimo o vremenu uzimanja prenatala tri su razdoblja kroz koja ih svakako preporučujem:

1. Tijekom pripreme za trudnoću
Period prije trudnoće često je zanemaren, no igra veliku ulogu u samom ostvarenju trudnoće, ali i razvoju bebe. Jajnoj je stanici potrebno 3 do 4 mjeseca da sazrije i, ako si u mogućnosti, preporučujem ti uzimanje kvalitetnog prenatala u ovom vremenskom razdoblju prije planirane trudnoće.

2. Tijekom trudnoće
Budući da je trudnoća period kada potrebe za određenim nutrijentima izrazito rastu, uz kvalitetnu i ciljanu prehranu za trudnoću preporučujem ti da piješ prenatale kroz cijeli ovaj period.

3. Tijekom postpartuma / dojenja
Iako je prehrana za vrijeme postpartuma i dojenja bebe posebna tema, prenatali su dio koji ostaje konstanta još od pripreme za trudnoću. Preporučujem ti da ih nastaviš uzimati kroz period postpartuma, ali i cijeli dojenački staž.

I za kraj, želim ti dati nekoliko tehničkih preporuka za svakodnevno uzimanje prenatala. Kao što sam napomenula, biraj one čija je dnevna doza podijeljena u nekoliko doza i pokušaj te doze raspodijeliti kroz dan. Ovako ćeš osigurati da tvoje i bebino tijelo kroz cijeli dan imaju dotok važnih nutrijenata.

Druga stvar koja će ti pomoći u najboljem iskorištavanju prenatala je uzimanje uz obrok. Mnogi nutrijenti se najbolje apsorbiraju u kombinaciji s nekim drugim nutrijentima i ako uzimaš prenatal uz obrok, veće su šanse da će doći do ove kombinacije i samim time bolje apsorpcije.

No, znamo da se svi mi razlikujemo i da svaka žena ima različite navike, ritmove i rutine. Zato želim naglasiti da je ovo što sam ti savjetovala samo preporuka i da je važno da svaku od njih prilagodiš svojoj svakodnevici. Jer na kraju dana, bolje je popiti obje tablete prenatala zajedno bez obroka, nego ih ne popiti uopće. Napravi najbolje što možeš u ovome trenutku. Dovoljno je.

Često perporuke oko prehrane u trudnoći uključuju samo “Uzimaj prenatale.” i “Uzimaj folnu kiselinu.”, ali kvalitetna prehrana za podržanu trudnoću puno je više od toga. Uz ovakve je savjete lako ostati zbunjen i misliti da je uzimanje ovih suplemenata jedino što možeš napraviti, no dvije tablete ne mogu tebi i bebi pružiti sve što vam je potrebno i nisu zamjena za izvorne nutrijente koje sadrži hrana. 

“Beba, mama i hrana u trudnoći” program je u kojem ćeš naučiti sve ovo. Nakon njega ćeš znati: koju hranu jesti za podržanu trudnoću, s kojom hranom i kojim pićem je potrebno biti na oprezu, koji su nutrijenti najvažniji za određeni dio trudnoće i kroz koju ih hranu možeš unijeti, kako najbolje balansirati i kreirati obroke, koji suplementi te mogu podržati kroz trudnoću. Više o programu potraži na OVOM linku.

Fotografije: Freepik

Dorja Anić Pjevac, nutricionistička je savjetnica za trudnoću, postpartum i dohranu te vlasnica obrta beba.mama.hrana kroz koji pomaže mamama u ovim divnim, ali ponekad i izazovnim periodima u životu. Osim kroz individualan rad, educira i podržava roditelje na putovanju dohrane kroz online tečaj “Sretna i opuštena dohrana” te program “Podržana kroz dohranu“.