Kad počneš razmišljati o proširenju obitelji, automatski počneš razmišljati kako bi bilo mudro kvalitetnije jesti, za pripremu vlastitog tijela i u pravu si. Intuicija žene je najglasnija u periodu trudnoće i u majčinstvu, tad je pravo vrijeme da je počnemo slušati. Često se javi pitanje kako i od čega početi, logično, kako se najbolje organizirati, kako se pripremiti u trudnoći za što bolji postpartum – kroz sve to te mogu voditi. Kroz individualno savjetovanje o prehrani i eventualnoj suplementaciji ili kroz mentorski pristup praćenja prehrane i dodacima prehrani u periodu koji tebi odgovara. Jednostavno, prilagodljivo, bez namirnica koje trebaš nabaviti od monarha s najvišeg vrha Himalaje… Nema glupih pitanja, zajedno sve nepoznanice otklanjamo. Pokrećemo revoluciju mama i roditelja koji prolaze osnaženo kroz iskustva koja se pamte čitav život! Zajedno!
Znaš li da prehranom možeš utjecati na baš puno stvari u svom životu? Ja nisam znala.
Raspoloženje, koncentracija i fokus, tjelesna masa, rast mišića, gubitak mišićne mase, začeće, trudnoća, porod, oporavak od poroda, oporavak od bolesti, oporavak od operacije, opadanje kose, rast noktiju…popis je skoro pa beskonačan.
Moje zanimanje za temu se javilo davno, dok sam iskušavala razne oblike treninga i uz to tipove prehrane. Treniranje mi je oduvijek dio života, otkako sam s 5 godina počela trenirati gimnastiku. Nisam nikada nekakve čudesne rezultate postigla, ali ostala mi je mobilnost, fleksibilnost i želja za kretanjem, u mom rječniku – pobjeda.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Čini mi se da je trenutačno situacija takva da tipova prehrane ima gotovo koliko i religija. Svi vjeruju da baš njihov tip prehrane je jedini ispravan i jedini donosi sve benefite za kojima čeznemo. Od mesojeda koji se kunu da su im sve boljke nestale jer jedu samo meso i ništa osim mesa, do vegana koji tvrde isto to samo za biljke. Pa sve nijanse između…trebaš izbjegavati samo šećer i gluten, ne, ne, trebaš se čuvati ribe, to je opasno, i nikako ali nikako jesti previše jaja… Svega sam se i osobno naslušala, a i pročitala, pogledala u dokumentarcima, vidjela u nekim istraživanjima. Ne tako davno se pojavio i novi element, mikrobiom, o kojem se sve glasnije priča jer je istraživanja sve više i sve su nam više jasne stvari s dobrim i lošim bakterijama u crijevima, ali i na koži, u ustima, u porođajnom kanalu.
Sve to je mene navelo na zaključak da je naša bioraznolikost faktor koji svakako trebamo uzeti u obzir, da zapravo svatko za sebe treba otkriti koji tip prehrane mu najviše odgovara i da nam tijelo puno toga govori ako smo voljni slušati.
Sva razmišljanja i zaključci o hrani u utjecaju na tijelo su došli do vrhunca u mojoj prvoj trudnoći. Prvih 3-4 tjedna nisam bila svjesna da sam trudna, ali sam se osjećala drugačije. Osjećala sam da mi kava nije jednako fina, da mi je osjećaj u želucu nekako težak bez obzira na to što pojela. Nakon testa, sve je bilo jasnije. Momentalno. I onda su krenuli „savjeti“: nemoj jesti sushi, nemoj jesti previše jaja, moraš jesti za dvoje sad, nemoj pretjerivati sa sirom, nikako nemoj jesti jetrice, pij puno sokova jer to su vitamini, moraš piti sad dodatno vitamine, puno folne kiseline, ali nikako vitamin A…
Kad sam pokušala guglati sve te „savjete“ i zapravo doći do toga kako najbolje jesti u trudnoći, shvatila sam da je informacija more, da su uglavnom vrlo kontradiktorne, dosta ih je neutemeljenih i da su rasute po bespućima interneta.
Svatko filtrira i bira informacije za sebe. Meni je važno da informacije koje planiram iskoristiti i implementirati rezoniraju sa mnom, s mojim zdravim razumom, da po mogućnosti imaju i neku znanstvenu osnovu ili barem snažne empirijske dokaze, anegdotalne dokaze. I kad sam sve to uzela u obzir, cijelu trudnoću sam kopala informacije koje mi odgovaraju, kupovala knjige koje sam željela pročitati, upijala, učila, kopala. Saznala sam puno, ali nisam i dalje bila zadovoljna.
Postpartum sam prošla po smjernicama koje sam si sama složila, uz podršku obitelji koja je kuhala. Prije druge trudnoće sam pronašla online školu koja je filtrirala informacije po mom guštu i to je to. Planula je ljubav kao kanister benzina! Gori i sad! Zato su mi druga trudnoća i postpartum bili lakši barem trostruko.
Holistički pristup prehrani u trudnoći, u postpartumu i kod dohrane beba. To je moj svijet. Holistički je samo fensi naziv za uključivost više životnih faktora, sve je bitno. I kako se žena osjeća i kako je jela prije trudnoće i kako spava, kakva joj je probava i želi li dojiti, kako želi roditi, kako jest rodila, kako se oporavlja, uporaba lijekova, antibiotika, sve, ali baš sve slaže priču o osobi i sve je bitno za individualizirani pristup prehrani.
Jer prehrana i je individualna, i takva treba biti. Bez demoniziranja namirnica, ili skupina namirnica, bez podjele na „zdravo-nezdravo“.
Sve je hrana, neka je nutritivno bogatija, neka je manje nutritivno bogata, neka je prazna, ali svaka ima svoje mjesto u prehrani pojedinca. Ključ je uvijek u ravnoteži. Da, postoje neke zajedničke smjernice, ali nijanse su jako individualne i smatram da se to treba poštovati. Ne, ne možemo svi biti najbolja verzija sebe na bijelom mesu i riži, ili samo na mesu, ili samo na biljnoj prehrani, ili samo na slatkišima. Te etikete odmažu, po mom mišljenju. Istina je individualna i na raskrižju osobnih preferencija, nutritivnih informacija i tjelesnih reakcija.
Svi možemo imati benefite od nekih osnovnih postulata, ako nećeš imati direktne pomoći, neće ti ni odmoći, i mislim da je to sjajno. Što više hrane u njenom izvornom obliku, to je manja mogućnost da će pretjerati s njom, da ćeš si naštetiti u bilo kojem pogledu.
1.Jedi sezonsko voće i povrće, lokalno, svježe po mogućnosti. Isto tako i mliječne proizvode, jaja i meso pokušaj nabavljati lokalno i svježe. Time ćeš podržati svoj mikrobiom, svoje zdravlje, ali i lokalne male proizvođače. Dupla pobjeda.
2.Potrudi se svaki dan u svom tanjuru imati što više boja – to donosi više vitamina, minerala, antioksidansa, vlakana, zdravlja. Ja zamišljam kako moje dobre bakterije imaju tulum kad im šaljem dugu s tanjura. Jedna stvarno sjajna salata na dan i bar dva komada sezonskog voća i jest ćeš kvalitetnije od većine ljudi.
3.Balansirani obroci – uključuju sve tri skupine makro nutrijenata: proteine, ugljikohidrate i kvalitetne masnoće. Balansirani obroci zauvijek i za sve, bez obzira koji je tvoj tip prehrane. Balans znači zadovoljavanje tjelesne potrebe, održavanje stalne razine energije bez naglih skokova i još naglijih padova energije, dugotrajniji osjećaj sitosti, kvalitetno funkcioniranje endokrinog sustava, dobar osjećaj nakon obroka.
Trudnoća je novi nivo jer trudnoća zaista je drugo stanje. Tako i postpartum. Nije cilj postpartum samo preživjeti, a i zašto ga samo preživljavati ako možeš uživati i u tom periodu. To su kratka razdoblja u životu žene ali mogu ostaviti zaista dubok trag. Moja je želja da je taj trag predivan za što veći broj žena.
Nakon što prođeš trudnoću i postpartum, osvijestiš da si majka malom čudu ili čudesima, poloviš konce sa svim – kreće dohrana bebe i novi svijet u potpunosti. Novi svijet kontradiktornih informacija.
Opet, tu sam za roditelje da im taj period prođe bez straha, da ne bude muka nego avantura. Ima li što slađe od bebe koja mljacka i uživa u obroku, prljava od glave do pete, ali sretna? Ima možda samo spoznaja da tako postavljaš temelje sjajnog odnosa s hranom za svoju bebu, da nećeš biti uzrok poremećaja u prehrani svog djeteta, da ćeš svoje dijete naučiti što je kvalitetna prehrana, da u ovom periodu možeš podići prehranu cijele obitelji na viši nivo…da samo spomenem i prednosti opuštene dohrane u kojoj se beba samostalno hrani – razvoj grube i fine motorike, razvoj koordinacije oko-ruka, učenje oralnih vještina poput žvakanja, trganja, odgrizanja koji za par godina znače dobru artikulaciju u govoru, razvoj djetetovog samopouzdanja kroz razvoj i samostalno savladavanje vještina. Da, sve to. I još puno više.
Autorica: Klaudija Adžić, IG profil @bellybliss.nutrition.
Fotografije: unsplash.com, Free Pik