Specijalistica ginekologije i opstetricije Petra Kejla na ovogodišnjem na Women’s Weekendu razbija najčešće mitove u koje žene još uvijek vjeruju
Znate li gdje se nalazi vaš klitoris? Još uvijek mislite da postoji „vaginalni orgazam”? Ako vas ova pitanja iznenađuju, niste same. Spolno zdravlje, iako ključno za kvalitetu života, i dalje je tabu tema prepuna mitova. Upravo o tome razgovarali smo s doktoricom Petrom Kejlom, specijalisticom ginekologije i opstetricije s bogatim iskustvom, koja će svoje znanje podijeliti na ovogodišnjem Women’s Weekendu.
Zašto žene ne poznaju svoje tijelo?
“Često u razgovoru s pacijenticama dođemo do toga da osjećaju krivnju ili su uvjerena da s njima nešto nije u redu, osobito kad ne doživljavaju orgazam samo penetracijom. Mit o „vaginalnom orgazmu“, koji bi se trebao zvati penetrativnim orgazmom jer se zapravo radi o stimulaciji klitorisa koja nastaje od same penetracije, toliko je raširen da žene često misle kako nisu ‘normalne’ ako ga ne dožive“, objašnjava dr. Kejla i dodaje kako je edukacija o spolnom zdravlju u mnogim je društvima zanemarena ili nedovoljna, što ostavlja brojne žene bez ključnih informacija te mnoge žene niti ne znaju gdje se nalazi cijeli klitoralni kompleks koji je zadužen za seksualni užitak. Također, mnoge se žene čude pitanju o masturbaciji jer ‘one to ne rade’.
“Naše društvo još uvijek povezuje seks s nečim prljavim, pa o tome ne pričamo. To vodi do brojnih zabluda i ozbiljnih zdravstvenih problema”, naglašava dr. Kejla i ističe kako još uvijek mnoge žene ne znaju razliku između papa testa i testova na spolno prenosive bolesti.
“Papa test otkriva može vidjeti samo promjene povezane s HPV-om, ali ne može detektirati infekcije poput klamidije, gonoreje, sifilisa i ostalih spolnih bolesti, a većinu tih infekcija možete imati bez ikakvih simptoma”, upozorava ginekologinja.

Istine koje svaka žena treba znati
Jeste li znali da s godinama broj i kvaliteta jajnih stanica opadaju? Ili da menopauza ne mora značiti kraj seksualnog života? Edukacija o zdravlju, pa tako i spolnom, može spriječiti ozbiljne probleme, uključujući neželjene trudnoće i spolne bolesti, dok redovito testiranje pruža sigurnost. Čak i debljina, često pogrešno percipirana kao samo estetski problem, ima dalekosežan utjecaj na hormone, ciklus i plodnost.
“Mitovi o tijelu i zdravlju duboko su ukorijenjeni u našem društva. Još uvijek se dogodi da ljudi vjeruju kako je prekomjerna tjelesna masa samo estetski problem. No, tjelesna masa ima dalekosežan utjecaj na hormone, plodnost i menstrualni ciklus, što je daleko važnije od samog izgleda”, objašnjava dr. Kejla.
U isto vrijeme, mnoge žene ostaju iznenađene kada u kasnim 30-ima shvate da trudnoća nije uvijek jednostavna. Spontani pobačaji također su češći nego što se misli, no žene često osjećaju sram i krivnju zbog nečega što ne mogu kontrolirati. Menopauza ne mora značiti kraj seksualnog života. Valovi vrućine, nesanica ili promjene raspoloženja imaju rješenja, samo ih trebate potražiti.
“To je prirodan dio reproduktivnog ciklusa”, dodaje doktorica Kejla naglašavajući kako edukacija igra ključnu ulogu u razbijanju ovih mitova.
Zašto doći na Women’s Weekend?
Ako tražite odgovore na sva ova pitanja dođite u Rijeku na treći Women’s Weekend koji se održava od 6. do 9. ožujka u Muzeju suvremene i moderne umjetnosti. Doktorica Kejla, koja je i prošle godine oduševila svojim gostovanjem na Women’s Weekendu, na svojem će predavanju razjasniti neke ukorijenjene mitove koji se godinama prenose s jedne generacije žena na drugu, a krajnje je vrijeme da prestanemo vjerovati u njih.
“Znanje je moć. Kad poznajete svoje tijelo, možete donositi bolje odluke i osjećati se sigurnije”, poručuje dr. Kejla uoči svojeg gostovanja na ovogodišnjem Women’s Weekendu. Njezino predavanje usmjereno je na razbijanje tabua i pružanje informacija koje su ključne za zdravlje svake žene. Pridružite se Women’s Weekendu i iskoristite priliku čuti doktoricu Petru Kejlu, specijalisticu ginekologije i opstetricije koja razbija mitove i dijeli znanje koje će vam pomoći bolje razumjeti svoje tijelo i zdravlje. Spolno zdravlje nije luksuz, već osnovno pravo svake žene.
Cijeli program ovogodišnjeg Women’s Weekeda provjerite na www.womensweekend.eu.
kada započeti razgovor o spolnosti s djecom?
Naslovna fotografija: unsplash.com; ostale fotografije: Women’s Weekend