Milica Stevanović o oslobađanju majki od pritiska savršenstva i majčinstvu bez krivnje

Lifecoach i terapeutkinja za emocionalno oslobađanje, Milica Stevanović, poznata je po svom autentičnom i iskrenom pristupu radu s ženama. Kroz svoje edukacije, radionice i knjigu “Pisma maloj Milici”, inspirira žene da prepoznaju vlastitu vrijednost, oslobode se nerealnih očekivanja i kreiraju život u skladu sa sobom. Njezina životna priča primjer je kako se i iz najizazovnijih okolnosti može izgraditi ispunjen i sretan život, a njezin rad danas pomaže brojnim ženama da pronađu unutarnju snagu i hrabrost za promjene. Ove godine, Milica će sudjelovati na trećem Women’s Weekendu u Rijeci koji se održava od 6. do 9. ožujka, gdje će promovirati svoju knjigu “Pisma maloj Milici” u kojoj nas kroz intimne i iskrene razgovore sa sobom, vodi na putovanje od straha do slobode, od krivnje do prihvaćanja, od naslijeđenih obrazaca do autentičnog života. Ona pokazuje kako naše rane iz djetinjstva oblikuju naš sadašnji život, ali i kako kroz razumijevanje i prihvaćanje sebe možemo pronaći put do istinske transformacije.

U ovom inspirativnom intervjuu, Milica dijeli svoja iskustva o oslobađanju od društvenih očekivanja, važnosti rada na sebi i tome kako pronaći unutrašnju snagu da budemo bolje prvenstveno prema sebi.

Za početak – tko je Milica?

Rekla bih da je Milica jedna od nas: mama, supruga i poduzetnica. Ono što bih izdvojila je da je Milica nekada bila jedna tužna, nezadovoljna i preplašena žena koja je iz korijena promijenila svoj život i danas motivira i pomaže drugima da i oni žive sretniji i zadovoljniji život.

Majčinstvo je jedno od najizazovnijih, ali i najljepših iskustava u životu. Koja su najčešća očekivanja koja majke imaju od sebe i koliko ta očekivanja mogu biti teret?

Očekivanja koje majke u današnje vrijeme postavljaju pred sebe su toliko visoka i nerealna da više nema ni smisla pričati o tome. Počele smo bukvalno sebe mjeriti nemjerljivim.

Koliko društvene norme i pritisak okoline utiču na to kako se majke osjećaju u svojoj ulozi? Kako se osloboditi osjećaja da „moramo“ sve savršeno raditi?

Jedan dio ovog pritiska „moranja“ dolazi od društva i okoline, ali jedan dio i od nas. Mi pred sebe stavljamo zadatak da na svim poljima budemo, ne dobre, nego sjajne. Očekujemo da budemo posvećene svojoj djeci, ali i da gradimo ambiciozno karijeru, da njegujemo brak, prijateljstva i obiteljske odnose. Da imamo tijelo fitness instruktorice i da se hranimo kao najplaćenije nutricionistkinje. Naše moranje u velikoj mjeri dolazi od uspoređivanja sebe sa svim onim čarobnim ženama na internetu.

U današnje vrijeme lako je upasti u zamku uspoređivanja s drugim majkama – na društvenim mrežama, u vrtiću, školi. Kako se nositi s tim i ostati vjerna sebi?

Znam da je mnogim čitateljicama jasno u teoriji kako se ne bi trebale uspoređivati s nekim, da su društvene mreže šarena laž, ali ipak kada se ova teorija treba primijeniti u praksi, to se obično završi skrolanjem Instagrama i osjećajem da su sve te žene sto puta bolje majke od njih. Zato ja često predlažem „detox društvenih mreža“ bar na tri tjedna zato što je to jedini način da se „resetiramo“ i dođemo do nekih uvida. Vjerujte mi da se čuda događaju! Svaka moja klijentica koja je poslušala ovaj moj savjet rekla je istu stvar: „Kao da poslije dugog vremena jasno vidim sebe i svoj život. Kao da sam nekako svjesna sebe, šta sve imam, znam, kako živim, što je dobro u mom životu, što nije. Što mi je važno i šta bih voljela da promijenim.“

“Da bismo bile vjerne i dosljedne sebi moramo prvo postati svjesne toga što je meni potrebno, a ne kako to rade druge mame na društvenim mrežama.”

Promjene su sastavni dio života, ali ih se često bojimo. Kako pronaći hrabrost da se oslobodimo očekivanja i krenemo putem koji je dobar za nas, a i našu obitelj?

Kada poželimo da napravimo neku promjenu u svom životu mi često čekamo da budemo dovoljno hrabri, jaki i spremni za to. Odmah da vam kažem, to se nikada neće dogoditi. Nijedan trenutak nije savršen trenutak za promjenu i svaki trenutak može biti savršen ako mi tako odlučimo. To kakvi mi čekamo da postanemo dogoditi će se kroz taj proces promjene kroz koji moramo proći. Osnažit će nas naša odvažnost. Ohrabrit će nas to što ćemo nešto napraviti usprkos strahu kojeg osjećamo. Biti ćemo spremniji i jači kada kroz to nešto prođemo. Zato uzalud čekamo, jer to možemo dobiti jedino kroz proces promjene.

Koji su najčešći unutrašnji blokatori koji sprječavaju majke da se osjećaju ispunjeno i zadovoljno? Kako ih prepoznati i prevladati?

Ono što će svaku majku spriječiti da se u potpunosti osjeti ispunjeno i zadovoljno u svojoj ulozi je njen unutrašnji osjećaj da nije dovoljno dobra kao mama. Što god radila, koliko god se trudila, pružila i činila, na kraju će osjetiti da nije bilo dovoljno i da može to još bolje. Onda će poslije nekog vremena, preopterećena i potisnuta sa svojim emocijama i potrebama pući, iskaliti svoje nezadovoljstvo na ukućane, a onda će brzo skliznuti u krivicu zbog toga. I onda će krenuti da se trudi još jače, jer eto, upravo je sa ovim ispadom pokazala koliko nije dobra. I tako ukrug.

Zato je potrebno raditi na tom osjećaju tako što ćemo ga osvijestiti, otkriti odakle dolazi i onda to polako mijenjati.

Postoji li savršen brak i kako on izgleda ili bi trebao izgledati?

Postoji savršeno nesavršeni brak. Ja bih taj „savršeni“ brak opisala kao dvoje partnera koji se vole, poštuju, podržavaju, bliski su, puno razgovaraju i često se smiju. U tom braku se raspravljaju, ali se ne vrijeđaju i ne ostaju u tom osjećaju bijesa i ozlojeđenosti. Ne moraju biti isti kao osobe, ali je potrebno da imaju iste životne i obiteljske vrijednosti. Potrebno je da rade na sebi, na svojim emocijama, uvjerenjima, unapređuju sebe i svoj život i u tome prate jedno drugo.

Što vas je inspiriralo da napišete knjigu “Pisma maloj Milici” i koje su glavne poruke koje želite prenijeti čitateljima kroz “Pisma maloj Milici”?

Knjiga „Pisma maloj Milici“ je pisana nekoliko godina i prati proces emotivnog iscjeljivanja. Ono što sam željela pokazati ovom knjigom je to da svatko od nas ima neku svoju priču, neku svoju prošlost, ali da nas to ne mora nužno označiti i da to prihvatimo kao nešto nepromjenjivo. Štogod da nam se u životu dogodilo uvijek možemo izabrati da napišemo neku ljepšu i bolju životnu priču. Kroz ovu knjigu prikazano je i gdje se nalazi rješenje. Ono je uvijek u nama i u tom djetetu koje nosimo i dalje u sebi.

“Što god da nam se u životu dogodilo uvijek možemo izabrati da napišemo neku ljepšu i bolju životnu priču.”

Zašto je važno biti u kontaktu sa svojim unutarnjim djetetom i kako nam to može pomoći?

Povezivanje sa svojim unutrašnjim djetetom je jedna od ključnih stvari u radu na sebi iz jednog vrlo važnog razloga i o tome govori cijela moja knjiga. U njemu su sva naša uvjerenja i emocije. Ovo znači da sve ono što nas sputava danas u odraslom dobu dolazi iz tog djeteta u nama koje je nekada davno povjerovalo da ne vrijedi, da nije dovoljno dobro, da mora drugima udovoljavati da bi vrijedilo, da nema pravo da se zauzme za sebe i još mnogo toga.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Milica Stevanovic (@milica.stevanovic.coach)

Za kraj, što biste poručili svim majkama koje možda sumnjaju u sebe i imaju osjećaj da nisu „dovoljno dobre“?

Svakoj mami bih preporučila ono što sam i ja sama napravila kad sam rodila svoje prvo dijete i shvatila da ne mogu biti dobra svojoj kćerki ako stalno sebi tražim greške i mane, vrteći se u neprestanom osjećaju krivice, perfekcionizma, kontrole i osjećaja da nije dovoljno dobro. Počela sam raditi na sebi, počela sam biti važna sebi, brinuti, da oslobađam tu malu Milicu krivice i kritike. Cijeli ovaj proces sam opisala u knjizi „Pisma maloj Milici.“ Počela sam davati sebi ljubav i prihvaćanje, jer samo tako emotivno zdrava, stabilna i zadovoljna mogu biti što bolja mama svojoj djeci. Sve ide preko nas. Ne možemo prihvatiti svoje dijete onakvo kakvo je, ako sebe ne prihvaćamo. Željet ćemo ga „popravljati i usavršavati“. Ne možemo voljeti svoje dijete, ako sebe ne volimo, jer nećemo graditi odnos koji je dobar, već odnos u kojem ćemo u svom djetetu tražiti ljubav i potvrdu da vrijedimo, a to je težak teret za svako dijete.

Na kraju, što smo mi mame bolje same sa sobom to smo bolje i drugima.

Ako tražite inspiraciju, podršku ili jednostavno želite čuti zanimljive priče o uspjehu i inovaciji, Women’s Weekend je pravo mjesto za vas. Za više informacija o konferenciji, kotizacijama i prijavi, posjetite službene stranice Women’s Weekenda te pratite njihove aktivnosti na InstagramuFacebookuLinkedInu i TikToku.