Brankica Raković o životu, borbi i prihvaćanju sebe
Brankica Raković, majka je, kreativka i borac, urednica Lola Magazina i voditeljica podcasta Oslobođena, a svojim glasom i djelima inspirira mnoge. Njezina priča govori o hrabrosti, suočavanju s izazovima i redefiniranju snage u svijetu koji od žena često očekuje da budu nepokolebljive.
Ove godine Brankica će biti jedna od sudionica Women’s Weekend festivala u Rijeci, koji se održava od 6. do 9. ožujka i okuplja inspirativne žene iz različitih područja – od poduzetništva i medija do umjetnosti i aktivizma.
U ovom razgovoru Brankica otvoreno dijeli svoje iskustvo s predrasudama, suočavanjem s bolešću, izazovima majčinstva i važnosti društvene solidarnosti. Kako izgleda život kada naučiš prihvatiti ranjivost kao svoju najveću snagu? Kako ostati dosljedan sebi u svijetu punom očekivanja? Na ta i mnoga druga pitanja Brankica odgovara bez filtera – iskreno, hrabro i bez zadrške.
Za početak, tko je Brankica? Jesi li uvijek znala tko si ili to dođe s godinama i životnim iskustvom?
Brankica je Lolina mama. I to najviše volim da budem. Pored toga je prijateljica, sestra, tetka. A onda sve ovo što moram da radim da bih zaradila novac za život i cipele. Ne, nisam znala tko sam i prečesto sam drugima dozvoljavala da mi govore tko sam. Ali valjda je to dio nekih godina koje su iza mene. Život me na teži način suočavao sa samom sobom i moram priznati da sam si se dopala!
Tvoja životna priča je inspiracija mnogima. Što za tebe znači biti jaka žena u današnjem svijetu?
Za mene je sva snaga u ranjivosti. U svakom „ne mogu“, u svakoj suzi, u svakoj „ne želim“, u svakoj onoj situaciji kad smo teret spustile i priznale da ne možemo. Tu lekciju sad učim ja.
Društvo često očekuje da žene budu jake i neustrašive. Misliš li da se ranjivost kod žena često tumači kao slabost?
Kako mislite „često“? Zar nije uvijek? Mene brine što smo dijelom i mi odgovorne za ta očekivanja društva. Samo smo sebi nadograđivale uloge, prihvaćale sve bez pogovora u strahu da nam ne oduzmu ono što već imamo. Jer nismo mi lako stigle do ove točke. I nije tako davno bilo kad nismo imale ni pola ovih prava. A nije tako teško ni izboriti se za nešto novo, koliko je teško zadržati ono stečeno. A mi, stalno u strahu. Što od samih sebe i grižnje savjesti, što od društva.
Kako si naučila prihvatiti svoju ranjivost i vidite je kao snagu, a ne slabost?
Tako što sam umalo umrla. I ne šalim se. Ja u jednom trenutku zbog svoje dijagnoze nisam mogla ni da vodim odjel u agenciji, ni da budem majka, ni da jedem, ni da na nogama odem do toaleta, već sam puzala. Pazite, ne dramatiziram, čak i umanjujem. A onda nakon te lekcije zahvaljujući svima onima koji me vole i koji su me učili i uče i dalje da budem nježnija prema sebi. Ovo je posebno namijenjeno jednom čovjeku, znat će on tko je.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Kada se suočimo s teškim izazovima, često otkrijemo snagu za koju nismo ni znali da je imamo. Kada si saznala za dijagnozu, što ti je prvo prošlo kroz glavu i kako si pronašla unutrašnju snagu da nastaviš dalje?
Ja sam, nažalost, odrasla bez majke. Prva misao mi je bila da ne želim, ni pod koju cijenu, da se to dogodi Loli. I to je bila moja ideja vodilja. „Brankice, saberi se, ti više nisi odgovorna samo za sebe. Sad si odgovorna za biće koje nije željelo da je rodi majka koja će dobiti rak. Što dobiješ, možeš i da vratiš.“ Eto tako su ti monolozi izgledali. Svo vrijeme sam ponavljala: Što rak može ovolikoj ljubavi? Čak i kad se, nažalost, vratio. I tad sam ga se riješila.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Kolika je uloga našeg uma i misli u procesu ozdravljenja?
Odlično pitanje. Kratko rečeno: Velika, ali ne odlučujuća. Malo duži odgovor bi bio da se OGROMAN, nerealan teret stavlja na misli, jer je to sad popularno. Zaboravili smo da brinemo o tijelu. Zaboravili smo na sve one elemente koji ne zavise od nas, okolina, zrak, voda, stres. Zaboravili smo na važnost medicine u svemu tome. Sve u svemu, misli pozitivno, ali dozvoli sebi i malo mraka. Taman da vidiš tko će ostati s tobom da i u mraku sjedi.
Jesi li se u svom životu suočavala s predrasudama vezanim za ulogu žene i/ili majke?
Koja od nas nije? Od dojenja na javnom mjestu, preko toga da ja o raku i ćelavoj glavi pričam samo da bih privukla pažnju pa sve do razvoda. Ali znate šta je u tome najvažnije? Ono vaše prvo pitanje. Znati tko si, gdje si pošao (bar nekad) i što ti želiš od svog života. Ostali donose zaključke samo na osnovu onoga što vide na sceni. Tamo iza scene je pravi život.
Često se kaže da žene, a posebno majke, stavljaju svoje zdravlje i sebe na posljednje mjesto. Zašto misliš da je to tako i koliko je važno da brinemo o sebi?
Zato što mi nemamo kad! A tu se opet vraćamo na one uloge. Žene nam padaju mrtve od postporođajne depresije, jer im mi ne damo da se požale. Žene nam umiru od raka grlića materice koji je tihi ubica, jer nemaju kad da odu kod ginekologa, a i kad se zakazuju dobiju termin za 23 godine. Karikiram, ali jasno vam je. Lako je reći „Stavi sebe na prvo mjesto“ ili još bolje „Prvo maska sebi“ – ali koja od nas bi to stvarno napravila? Ja sam, sjećam se, završila neku od kemoterapija, tih prvih 24h su bili pakao, ali Lola, koja je u tom trenutku imala manje od 3 godine, je dobila visoku temperaturu. Moj imunitet ne bi preživio virus. Ali ja sam nju nosila cijelu noć. Jer znate zašto – ona je željela svoju mamu. I sad da se vratim na pitanje: Važno je da brinemo o sebi, ali je važno i da imamo partnere koji imaju aktivnu ulogu u brizi o nama, kao i okolinu. Ne moramo sve same.
Majčinstvo mijenja način na koji gledamo na život. Koliko je tebe promijenilo i čemu te naučilo?
Mene je potpuno promijenilo. Lola je moja najveća učiteljica života. Njen pogled na svijet proširio je moj. Razgovori s njom oplemenili su me. Njeno postojanje pomoglo mi je i da pomaknem granice, ali i da neke podebljam. Uvijek bih u svim scenarijima izabrala da budem njena majka. Zbog nje sam bolji čovjek na svim nivoima. I prema sebi, ali i prema drugima.
Na Women’s Weekendu pričat će se i o jednoj važnoj i aktualnoj temi. Društvene mreže su danas snažan alat za osnaživanje žena i pokretanje promjena, ali su istovremeno prostor u kojem žene često doživljavaju prijetnje, osude i govor mržnje. Kako ti vidiš njihovu ulogu u borbi za ravnopravnost?
Ogromna je uloga društvenih mreža u oslobađanju svake od nas od očekivanja društva, od očekivanja samih od sebe, ali i vrlo klizav teren. Puno je tu licemjerja, puno lažno sposobnih ljudi, pokreta koji ne vode ničem. Da bi društvene mreže igrale u našu korist, moramo naučiti da budemo solidarne. U mom svijetu napad na jednu od nas, bez povoda i samo zato što postoji, napad je na sve nas. Pritom, ukoliko žena ugrožava druge svojim ponašanjem – nemam problem da stanem na stranu protiv. Solidarnost, tome bi nas trebale učiti društvene mreže.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Što bismo kao društvo mogli učiniti da zaštitimo žene?
Da počnemo sprovoditi zakone koji su, bar u BiH, mrtvo slovo na papiru. Da uključimo muškarce u ove naše borbe, jer bez njih ne možemo mnogo naprijed. Da promijenimo koncept Sigurne kuće: da žena ostane u svojoj kući, a muškarac da ide na hladan pod iza rešetaka, da im omogućimo jednake poslovne i financijske uvjete, čak i bez kvota. Traje taj spisak. Imam mnogo ideja. Vrlo razumnih.
Smisao života se često mijenja s godinama i iskustvima. Kako se tvoj pogled na život mijenjao kroz vrijeme?
Postajao je jasniji. Ja sam s godinama progledala! I u sebe, i van sebe.
Na kraju, kada bi mogla ostaviti jednu poruku ženama koje se danas bore sa osobnim izazovima, bilo da je to bolest ili neke unutrašnje sumnje – što bi to bilo?
Nisi nimalo slabija ako priznaš da ne možeš i da ti je dosta života u kojem se podrazumijeva da ti svaki dan dočekaš iscrpljena. Zaslužuješ radost, zaslužuješ odmor, i bez da napraviš išta. Ne brini, neće se dijete sjećati da si pola sata pjevala pod tušem, a nisi se igrala s njim na podu. Ali hoće se sjećati da se nisi smijala mnogo i da si stalno negdje žurila. Ljubim te u lijepu glavu.
Ako tražite inspiraciju, podršku ili jednostavno želite čuti zanimljive priče o uspjehu i inovaciji, Women’s Weekend je pravo mjesto za vas. Za više informacija o konferenciji, kotizacijama i prijavi, posjetite službene stranice Women’s Weekenda te pratite njihove aktivnosti na Instagramu, Facebooku, LinkedInu i TikToku.