
Danas više nije neobično vidjeti očeve koji ravnopravno sudjeluju u svim kućanskim obavezama, očeve koji uzimaju rodiljni dopust, sudjeluju u brizi oko djeteta, a to najčešće uključuje i ne tako omiljeni dio roditeljstva – mijenjanje pelena. Nedavno su na društvenim mrežama bili popularni takozvani #smelfieji, odnosno selfieji tata sa ukakanim pelenama. Osim što je bilo simpatično za vidjeti tate u akciji, cilj challenge-a bio je promovirati tate koji se ne libe primiti posla oko svojih mališana, te motivirati što više drugih očeva na ravnopravno roditeljstvo.

I dok ima onih koji su pravi „maheri“ kad je mijenjanje pelena u pitanju, postoje i oni kojima to nije jedan od omiljenih sportova, osobito kada su novopečeni očevi u pitanju, što je sasvim normalno, jer ni mame nisu uvijek sto posto sigurne u ono što rade, iako to ne volimo priznati.

Ako je vaša bolja polovica u drugoj kategoriji, potrebno je samo malo prakse i par savjeta od tata koji taj posao obavljaju vrhunski. Supertate Filip i Marko su podijelili svoje savjete kada je mijenjanje pelena u pitanju, a Supermame su ih sumirale pod brojevima, kako bi se što jednostavnije pripremili.

Filip: „Kada premotavate pelenu bebi uvijek morate biti jako oprezni i spremni na najgore. Nikako nemojte disati kroz nos, jednom sam probao i oblio me hladan znoj. Budite spremni na to da svakim pomakom bebe, kakica može završiti na vašim rukama, a njen miris ide dolje jedino ako 10 min perete ruke sa sapunom za robu. Osim toga, promijeniti pelenu je najmanji problem pa čak i onda ako je već osmi put mijenjate, a tek je 4 ujutro.”
“Bebina guza se mora dobro namazati kremom, puderom i staviti čista pelena, zatim vratiti sve na mjesto i sve će biti u redu. Nemojte se bojati, nećete slomiti bebu. Dodatna prednost u ovo doba korone je to što za vrijeme mijenjanja pelene uvijek možete imati masku na licu, što toplo preporučujem.“
- Pripremi sve prije mijenjanje pelena. Čistu pelenu. Vlažne maramice (više njih, jedna ti nije dovoljna), ili toplu vodu i blazinice. Nemoj zaboraviti bebu.
- Tate se obično boje da će im beba „pobjeći“ s prematalice. Ako je beba mala, bez brige, dok mijenjaš pelenu, dovoljno je napraviti par grimasa, pjevati ili gugutati, a najlakša je opcija u ručice im staviti omiljenu igračku – onu zajedničku – daljinski upravljač. Imate vremena za ispraksati se, tek nakon godinu dana započinje prava borba s mijenjanjem pelena.

- Duboko diši – na usta, ne na nos. Ili stavi masku preko lica, zbog trenutne situacije s pandemijom, maskicu svi imamo doma.

Slijedeći korak je onaj najgori. Otvaranje pelene i suočavanje sa sadržajem u njoj. U ovoj fazi bitno je biti brz. Posebnu pažnju usmjeri na razigrane nogice koje vrlo često završe u peleni. Nakon što makneš pelenu, sve očistiš (ili opereš, ovisi o onome što te dočekalo u peleni) brzo stavi čistu pelenu jer bi ti beba mogla prirediti još jedno iznenađenje, nimalo ugodno. To im je jedna od omiljenih aktivnosti, pogotovo kada se radi o prvih par mjeseci.

Marko: „Uzmeš dite i pogledaš u ženu, ako te ona pogleda sa smiješkom “kojeg dobrog muža imam”, krećeš u avanturu. Zašto avanturu? Jer što je Cvita starija, sve je zanimljivije to minjanje. Daš ditetu neku manju igračku (jer ako je veća i dogodi se nešto što ne želiš, poslije imaš više posla) ili neki predmet s kojim se ne može ozlijediti i dok ono gleda što si mu dao, pažljivo odmotavaš pelenu u nadi da je samo piškilo. Dobro sve pobrišeš i namažeš i više nego treba (jer bolje više nego manje pa da bude crvena guza i tebi i ditetu kad se žena siti da si ti zadnji minja), lipo zapakiraš u novu pelenu i svi sritni i zadovoljni.“

- Mislio si da je kraj, je’l tako? Nije.
- Sad, kad je sve čisto, vrijeme je da se posvetiš njezi pelenske regije. Nemoj da te riječ „regija“ uplaši, puno je jednostavnije od geografije. Bebina koža izložena je brojnim negativnim čimbenicima. U njezi pelenske regije važan je izbor pelena, učestalost zamjene pelena, te pravilna zaštita kože. Bez brige, nije tako komplicirano kako se čini. Uz malo pažnje i kvalitetne proizvode za njegu kože koji sprječavaju iritaciju, crvenilo i svrbež te umiruju nadraženu kožu kao što je NIVEA Baby njegujući puder i NIVEA Baby Bottom Ointment umirujuća krema protiv ojeda, ovo je faza u kojoj tvoja zadovoljna i čista beba najviše uživa.

Čestitamo. Došao si do kraja. Zaslužio si nagradu – bebin najveći osmijeh i poljubac od supruge.